Dokarmiasz? - szkodzisz, a nie pomagasz!

Na terenach miejskich występuje wiele gatunków dzikich zwierząt m.in. dziki, sarny, lisy. Jednym z powodów występowania dzikich zwierząt na tych terenach jest łatwość zdobywania pożywienia np. przy śmietnikach. Dziki najczęściej spotykamy na Piątkowie, Strzeszynie i Głuszynie, w sąsiedztwie terenów zalesionych. Jednak zdarzają się  przypadki, że zwierzęta wędrują w stronę centrum, wzdłuż koryta rzeki Warty.

Plakat - grafika artykułu
Plakat

Jeśli wiesz, że w Twojej okolicy pojawiły się dzikie zwierzęta:
- zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie odpadów, dbaj o porządek przy pojemnikach,  
- pod żadnym pozorem nie zbliżaj się zbliżaj się do zwierząt i ich nie dokarmiaj,
- a co najważniejsze - nie dotykaj ich!!!

Zwierzę może być agresywne bądź chore. Dotknięcie młodych zwierząt sprawia, że zostawiasz na nich swój zapach, przez co zwierzę zostaje odrzucone przez matkę i pozostawione bez opieki.

Dzikie zwierzęta potrafią o siebie zadbać! Kiedy jednak zaczynamy je dokarmiać zatracają swój instynkt samozachowawczy. Wystarczy tylko raz nakarmić zwierzę, a ono zacznie wracać do tego miejsca.  Gdy natomiast okazuje się, że pokarmu już tam nie ma, zwierzę zaczyna zapuszczać się w głąb miasta. W mieście zwierzęta te stanowią zagrożenie i często niszczą okolicę w poszukiwaniu jedzenia lub same giną pod kołami pojazdów. Dokarmiając je często niewłaściwym pokarmem, skracamy im życie, ponieważ układ pokarmowy nie jest przystosowany do trawienia "przysmaków" przygotowanych przez nas.

Wyjątkowo podczas srogich zim leśnicy przygotowani są do dokarmiania dzikich zwierząt właściwie dobranym pokarmem. A co za tym idzie pozostają one na swoim terenie. Nie szkodzimy im, a tym samym nasze otoczenie jest bezpieczne.

Ważne! Wyrzucając śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych (w lesie, na łąkach, przy drodze) zachęczasz je do wędrówek w kierunku osiedli mieszkaniowych.

Jeśli zauważysz dzikie zwierzęta w mieście, zwłaszcza dziki zadzwoń pod numer 986 do Straży Miejskiej Miasta Poznania.

Strażnicy zweryfikują informację, określą liczebność stada. Decyzję o dalszych krokach podejmuje miejskie Centrum Zarzadzania Kryzysowego, którego zadaniem jest zminimalizowanie zagrożenia poprzez odłowienie, przepłoszenie, wyprowadzanie w stronę lasu, a czasami nawet i odstrzał. Czynności te wykonuje wyspecjalizowana firma.

Załączniki

sieci społecznościowe