Dzień Obniżania Kosztów Energii

Dzień Obniżania Kosztów Energii na całym świecie obchodzony jest 10 stycznia. Zapoczątkowała go niezależna organizacja Canadian Energy Efficiency Alliance, działająca od 1995 roku.

Zdjęcie Żarówki na zielonym tle - grafika artykułu
Dzień Obniżana Kosztów Energii

Dzień Obniżania Kosztów Energii obchodzimy w najzimniejszym kwartale roku, gdy przy zwiększonej potrzebie ogrzewania budynków oraz oświetlenia pomieszczeń, warto pomyśleć o możliwościach redukowania kosztów zużycia energii.

Sposobów na obniżenie kosztów energii jest wiele. Nie tylko w tym dniu, ale przez cały rok pamiętajmy o wyłączaniu światła w pomieszczeniach, z których nie korzystamy. Odłączajmy od prądu nieużywane urządzenia elektryczne. Wietrząc pomieszczenie (krótko, ale intensywnie) zmniejszajmy lub wyłączajmy ogrzewanie, a także dbajmy o stan techniczny urządzeń grzewczych i chłodniczych. Warto zwrócić również uwagę na szczelność drzwi i okien oraz rozważyć wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne. Grzejniki powinny być odsłonięte, niezastawione meblami, wyposażone w zawory termostatyczne oraz ekrany zagrzejnikowe, dzięki którym ciepło odprowadzane w stronę ściany odbija się i kieruje w stronę pomieszczenia. Działania te mają wpływ na obniżenie zarówno finansowych, jak i środowiskowych kosztów energii.

Na temperaturę wewnątrz budynku wpływ mają również drzewa, które rosną w najbliższej okolicy. Cień rzucany przez odpowiednio posadzone drzewa, w ciepłych miesiącach pozwala obniżyć temperaturę wewnątrz budynku. Szczególne znaczenie mają drzewa posadzone od strony południowej. W kontekście zacienienia budynków oraz oszczędzania energii, lepiej sprawdzą się drzewa liściaste, które latem zapewnią cień, a zimą po zrzuceniu liści pozwolą promieniom słonecznym przeniknąć przez okna do pomieszczeń. Dzięki drzewom redukowana jest również prędkość wiatru, w związku z czym do budynków przenika mniej zimnego powietrza. Zmniejszenie zapotrzebowania energii na ochładzanie i ogrzewanie budynków wpływa również na redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery i innych zanieczyszczeń z zakładów energetycznych.

Wydział Klimatu i Środowiska realizuje programy, w ramach których otrzymać można dofinansowanie na wymianę źródła ciepła, a także przeprowadzić bezpłatne badania termowizyjne budynku.

Badania te, prowadzone w ramach programu "Trzymaj ciepło" pozwalają wskazać miejsca nieszczelne, w których budynki tracą ciepło oraz na które warto zwrócić uwagę przy planowaniu prac termomodernizacyjnych, takich jak np. ocieplanie obiektu, uszczelnianie lub wymiana okien i drzwi, montaż rolet czy wymiana grzejników. Głównym celem programu jest zwrócenie uwagi na fakt, iż utrata ciepła przez nieszczelne okna czy źle ocieplone ściany to nie tylko niższa temperatura w mieszkaniu, lecz także realna strata pieniędzy wydana na energię cieplną, która bezpowrotnie ucieka z nieszczelnych budynków i powoduje niepotrzebną emisję zanieczyszczeń do środowiska. Akcja będzie prowadzona do pierwszych dni marca 2023 roku.

Biorąc udział w programie dotacyjnym "Kawka Bis", pozyskać można dofinansowanie na wymianę ogrzewania opartego na węglu czy drewnie oraz zastąpieniu go innym ekologicznym sposobem ogrzewania. Dofinansowanie na likwidację pieca węglowego otrzymać można w przypadku zmiany na ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe bądź elektryczne, pompę ciepła typu powietrze-woda lub gruntową a także pompę ciepła typu powietrze-woda lub gruntową łącznie z instalacją fotowoltaiczną lub ogrzewanie elektryczne łącznie z instalacją fotowoltaiczną. Nabór do programu trwa do 31 lipca 2023 roku.