Poznań w projekcie Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu

Uczniowie VI Lizeum Ogólnokształcącego w Poznaniu im. im. Ignacego Jana Paderewskiego biorą udział w projekcie Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu.

u
Fot. UMP (archiwum) sprątanie nad Wartą

Akademia polega na prowadzeniu w szkołach ponadgimnazjalnych cyklu całodniowych innowacyjnych symulacji oraz zajęć typu case study poświęconych polskiemu systemowi parlamentarnemu (gra parlamentarna wzorowana na nowoczesnych symulacjach RPG) i systemowi samorządowemu (symulacje pracy gminy, samorządowe studia przypadków, spotkanie z przedstawicielem rady gminy) oraz zakłada zrealizowanie z uczniami projektu społecznego w myśl nowoczesnego patriotyzmu.

Uczniowie z VI LO w Poznaniu postanowili zając się terenami nadwarciańskimi i zielenią miejską Poznania. Rozpoczęli od ankiety i rozmów z mieszkańcami na temat uroków terenów położonych nad Wartą i tego, co należy zmienić, ulepszyć. W siedzibie WZMiUW zapoznali się z urządzeniami hydrotechnicznymi, m.in. zaporami wodnymi. 31 maja br. zorganizowali akcję sprzątania nad Wartą.

Akademia w tym roku zostanie zrealizowana w trzynastu województwach: dolnośląskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, zachodnio-pomorskim, wielkopolskim, lubelskim i kujawsko-pomorskim.

Łączna liczba szkół, które wezmą udział w projekcie powinna wynieść między 120 a 130. Jeśli grupa w jednej szkole liczy ok. 30 uczniów, to daje to łączną sumę prawie 4000 uczestników Akademii w roku 2015.