Światowy Dzień Rzek

Jak co roku w ostatnią niedzielę września, (w tym roku 24 września) obchodzimy Światowy Dzień Rzek. Święto zostało ustanowione w 2005 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Płynąca rzeka w lesie - grafika artykułu
Światowy Dzień Rzek

Dzień Rzek ma na celu zwiększać świadomość potrzeby ochrony światowych zasobów wodnych. Ma on również uświadamiać nam, że trzeba poszukiwać rozwiązań, które pozwolą rozsądniej wykorzystywać nasze zasoby rzeczne, a jednocześnie działać na rzecz przywracania im jak najbardziej naturalnych warunków przyrodniczych.

Poznań leży nad Wartą, jednak to nie jedyna rzeka, która przepływa przez miasto. Do niewidzialnych rzek miasta należą m.in. Cybina, Głuszynka, Strumień Junikowski, Wierzbak oraz Bogdanka. Rzeki te są w ten sposób nazywane ponieważ nie są zauważane. Wydział Klimatu i Środowiska aby zmienić pogląd na te rzeki organizuje m.in. spacery przyrodnicze ich brzegami. Na początku roku odbył się spacer po terenie użytku ekologicznego Bogdanka II.

Zachęcamy zatem o dbanie i zwracanie uwagi na potrzeby ochrony środowiska rzecznego. Pamiętajmy, że czysta rzeka to lepsza jakość życia nas samych.