Wykaszanie rdestnicy kędzierzawej na jeziorze Rusałka

Na jeziorze Rusałka trwa wykaszanie rdestnicy kędzierzawej. Specjalistyczne zabiegi usuwania części pędów wyrastających ponad powierzchnię wody prowadzi się ze względów estetycznych oraz dla uniknięcia rozkładu w wodzie obumierających części roślin.

Rdestnica kędzierzawa jest bezpieczna dla ludzi i korzystna dla środowiska!

tablica nad Rusałą - grafika artykułu
tablica nad Rusałą

Wycinanie masowo rozwijającej się rdestnicy jest niezbędne dla utrzymania jakości wód jeziora Rusałka. Samo koszenie roślin - podobnie jak w przypadku łąki czy trawnika - powoduje utrzymywanie roślin w stanie ciągłego przyrostu i systematyczne wykorzystywanie istniejących w wodzie i dnie zanieczyszczeń jako pokarmu. Jest to powodem, dla którego obecne w wodzie glony czy sinice, nie mając pokarmu dla siebie - nie rozwijają się w postaci zakwitu. Przy okazji, zabierając z jeziora wykoszoną roślinność, usuwa się znaczą część zanieczyszczeń wpływających do zbiornika. Dlatego też, rosnące łany rdestnicy oraz innych roślin zanurzonych, są naszym sprzymierzeńcem w utrzymaniu stanu wody umożliwiającego korzystania z kąpieliska. 

Rdestnica kędzierzawa jest rośliną powszechnie występującą na świecie. W Polsce, jako gatunek rodzimy, pospolicie występuje w płytkich wodach. W jeziorze Rusałka rozwija się i porasta misę zbiornika. Zakorzenia się w dnie, a ponad powierzchnię wyrastają jedynie brązowo-żółtawe kwiatostany. Liście mają faliste brzegi, są zanurzone w wodzie i osiągają długość do 10 cm. Rdestnica kwitnie od maja do późnej jesieni. Pędy obumierają na zimę. 

Rdestnica kędzierzawa stanowi miejsce występowania planktonu zwierzęcego oraz ryb. Jest pożyteczna w walce ze szkodliwymi glonami, stanowiąc dla nich dużą konkurencję. Jest bezpieczna i całkowicie neutralna dla kąpiących, nie powoduje jakichkolwiek alergii lub zagrożenia dla zdrowia. Kontakt z tą rośliną jest obojętny dla ludzi.

sieci społecznościowe