Wystawa "Ochrona ptaków i nietoperzy w Poznaniu"

Na dziedzińcu Placu Kolegiackiego w Poznaniu zorganizowano wystawę pn. "Ochrona ptaków i nietoperzy w Poznaniu". Wystawę Miasto przygowało wspólnie z organizacjami pozarządowymi, w tym z Centrum Promocji Ekorozwoju, Fundacją Szklane Pułapki, Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody "SALAMANDRA", Koalicją "ZaZieleń Poznań", a także z Zarządem Komunalnych Zasobów Lokalowych sp. z o.o., Ptasim Azylem, Strażą Miejską Miasta Poznania.

Wystawa potrwa do 6 sierpnia 2021 r.

wystawa - grafika artykułu
Plansza 1 Wystawa

 Wystawa stanowi podziękowanie dla wszystkich, którzy mieli wkład w opracowanie "Standardów ochrony ptaków i nietoperzy w miejskiej przestrzeni architektonicznej" a także dla jednostek i organizacji pozarządowych, których działania przyczyniają się do ochrony siedlisk ptaków i nietoperzy w Poznaniu. Dedykowana jest pamięci śp. Pana Jakuba Kotnarowskiego - wielkiego miłośnika i obrońcy przyrody w mieście - szczególnie ptaków.

Prowadzony od lat 90-tych XX w. proces termomodernizacji budynków wielorodzinnych i remonty starych kamienic, spowodował systematyczne niszczenie siedlisk ptaków gnieżdżących się na budynkach. Jerzyki czy wróble, które zasiedlały szczeliny między płytami lub otwory stropodachów, po ociepleniu budynków straciły miejsca gniazdowania i ich populacja w miastach zaczęła gwałtownie spadać.

Zaczęto szukać rozwiązań umożliwiających prowadzenie prac na elewacjach w taki sposób, żeby zachować pozostałe siedliska. By uświadomić inwestorom i administratorom zarówno problem niszczenia siedlisk ptaków, a także podać gotowe rozwiązanie, Miasto Poznań przygotowało "Standardy ochrony ptaków i nietoperzy w przestrzeni architektonicznej", które są swojego rodzaju kompendium wiedzy opisujące dobre praktyki podczas prowadzenia prac remontowych i termomodernizacyjnych.

Standardy zostały wprowadzone przez zarządzenie Prezydenta Miasta Poznania (Nr 126/2021/P z dnia 11.02.2021). Z powodzeniem stosowane są już przez jednostki miejskie. Stanowią dobry przykład do naśladowania i zachęcają projektantów, inwestorów i wykonawców do prawidłowego i zgodnego z prawem wykonania prac remontowych na budynkach zasiedlanych przez ptaki i nietoperze a także tworząc dodatkowe miejsca dla kolejnych par, przy poszanowaniu przyrody nas otaczającej.

Celem wystawy jest także upowszechnianie wiedzy o przyrodzie i propagowanie działań chroniących środowisko przyrodnicze w mieście.

Przestawia i promuje do dalszego stosowania przykłady metod właściwych dla przyrody. Wskazuje i zachęca środowiska przyrodników, architektów i inwestorów oraz społeczników do dalszych wspólnych działań na rzecz ochrony przyrody w Poznaniu.

Jednocześnie przypominamy o konkursie fotograficznym pt. "Ptaki i nietoperze w przestrzeni miejskiej" trwającym do 15 września br.