Zakończyliśmy XIII edycję akcji bezpłatnych badań kamerą termowizyjną "Trzymaj ciepło" 2021/2022

Zakończyliśmy XIII edycję cyklicznych, bezpłatnych badań kamerą termowizyjną pn. "Trzymaj ciepło". Podczas tegorocznej edycji przebadanych zostało 347 domów jednorodzinnych z terenu całego Poznania oraz 16 kamienic z centrum, Wildy, Łazarza i Jeżyc. Miasto Poznań zrealizowało akcję ze środków własnych.

Akcja "Trzymaj ciepło" 2021/2022 - grafika artykułu
Akcja "Trzymaj ciepło" 2021/2022

Pierwsze badania kamerą termowizyjną ruszyły 20 grudnia 2021 roku. Badania prowadzone były w dni robocze, w godzinach 17-21. Do ich realizacji konieczne były odpowiednie warunki atmosferyczne: brak opadów deszczu lub śniegu, a temperatura na zewnątrz budynku nie powinna przekraczać +3 stopni Celsjusza. Dzięki akcji wskazane zostały w budynkach mostki cieplne, którymi ciepło ucieka z domów/mieszkań, wpływając na temperaturę wewnątrz budynków oraz obciążając niepotrzebnie środowisko i portfele mieszkańców.

Pierwsza edycja akcji "Trzymaj ciepło" rozpoczęła się na przełomie 2009 i 2010 roku. Od początku akcji cieszy się olbrzymim zainteresowaniem wśród mieszkańców Poznania. Do tej pory w trzynastu edycjach akcji wykonano blisko 6 000 pomiarów domów jednorodzinnych oraz przebadano 246 kamienic. Akcja ma przede wszystkim charakter edukacyjno-informacyjny. Z każdego badania termowizyjnego mieszkańcy otrzymują od Miasta drogą elektroniczną raport ze zdjęciami i krótkim komentarzem fachowca. Dzięki temu mogą zdecydować, w którym miejscu najpierw zrealizować inwestycję termomodernizacyjną. Z przeprowadzanych przez Miasto co roku badań ankietowych wynika, że po każdej edycji akcji, ponad 40% jej uczestników decyduje się na przeprowadzenie jakiejkolwiek inwestycji. Większości z tych osób udaje się obniżyć rachunki za energię cieplną o 5 do 10% rocznie.

Już dziś zapraszamy do udziału w kolejnej edycji bezpłatnych badań termowizyjnych 2022/2023 ! Więcej informacji na stronie www.trzymajcieplo.pl Przypominamy również, że Miasto Poznań wspiera mieszkańców w procesie inwestycyjnym związanym z wymianą kotłów, pieców i palenisk w ramach miejskiego programu Kawka Bis oraz działania termomodernizacyjne w ramach krajowego programu Czyste Powietrze