Pracowite wakacje w kulturze

Wakacje były w tym roku wyjątkowo obfite nie tylko w wydarzenia artystyczne, ale i w konkursy na wsparcie poznańskich twórców i animatorów kultury. Znamy już beneficjentów 38 dotacji dla NGO, nowego gospodarza Domu Tramwajarza oraz nazwiska 100 stypendystów tegorocznego programu "Poznań Wspiera".   

Zdjęcie przedstawia zespół muzyczny grający na scenie oraz publiczność - grafika artykułu
Dom Tramwajarza

Blisko połowa działań wspieranych dotacjami w "dogrywkowym" konkursie dla organizacji pozarządowych (pula: 500 000 zł) odbywać się będzie poza centrum miasta. Wysoko oceniono bowiem projekty wpisujące się w politykę wyrównanie szans w dostępie do kultury mieszkańców osiedli peryferyjnych, takich jak  Starołęka, Naramowice, Sołacz czy Strzeszyn. Nie mają one wyłącznie charakteru wydarzeniowego. Fundacja Barak Kultury przygotowuje projekt edukacyjny poświęcony historii powstania Jeziora Rusałka, a celem działań stowarzyszenia Abisynia będzie refleksja nad modernistyczną architekturą dzielnicy Grunwald.

Odbiorcy kultury będą zapraszani także do przestrzeni rzadko z jej powodu odwiedzanych, takich jak Rodzinne Ogródki Działkowe, Stadion Miejski czy Dworzec Letni. Na liście beneficjentów pojawiły się też nowe miejsca i podmioty: klub Schron będzie z pomocą miasta wspierał młodych twórców dzięki programowi "Schronkubatory" (najwyższa ocena komisji), na wystawę malarstwa po raz pierwszy wspólnie z miastem zaprosi niedawno otwarta Vinci Art Gallery, znany już od lat Asz.Teatr zaprosi na spektakle do nowej siedziby na Starołęce, a ambicje promowania współczesnych projektantów wcielać w życie będzie powstająca właśnie Pracownia Vzory przy ul. Ślusarskiej 15.

- Atrakcyjność Poznania zależy od ciągłego napływu ludzi aktywnych, zdolnych do dzielenia się swoimi talentami z innymi mieszkańcami. W ostatnich miesiącach szczególnie istotne stało się dla nas uchronienie stworzonych przez nich miejsc przed skutkami pandemii. Byłoby to jednak niemożliwe bez partnerów społecznych - siła i pomysłowość poznańskich organizacji pozarządowych to ewenement co najmniej na skalę naszego kraju - mówi Jędrzej Solarski.

Jednym z takich miejsc jest jeżycki Dom Tramwajarza, który długo nie mógł doczekać się wyboru nowego gospodarza  - organizacji zdolnej do zarządzania w partnerstwie z miastem społecznym domem kultury o niebagatelnym znaczeniu dla historycznej dzielnicy. Niepewność co do działania w warunkach pandemii sprawiła, że dopiero w lipcu możliwe było rozpisanie procedury konkursowej. 8 września prezydent podpisał zarządzenie pieczętujące rekomendację komisji konkursowej.

- Do końca 2021 roku środki na działalność kulturalną i edukacyjną (120 000 złotych) otrzymała Fundacja Pana Gara, która zaoferowała najbardziej kompletny, atrakcyjny i spójny program koncertów, spektakli, warsztatów i spotkań dla mieszkańców Jeżyc. Zdaniem komisji, złożonej w połowie z przedstawicieli Rady Osiedla, fundacja trafnie odczytała potrzeby spragnionych kultury osób w każdym wieku - mówi Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury UMP.

Miasto Poznań nie zapomniało też o indywidualnych przedstawicielach lokalnego środowiska kulturalnego. Decyzją rady miasta na stypendia "Poznań Wspiera" związane z trudną sytuacją sektora kultury wydano w tym roku 500 000 złotych, czego efektem było przyznanie pod koniec sierpnia 100 stypendiów dla artystów, animatorów i pracowników wspierających działania kulturalne.

Łącznie Miasto Poznań wydało na wymienione wyżej cele ponad 1,1 miliona złotych.

Szczegółowe informacje o rozstrzygnięciach: