Wydarzenia na planie Pokaż na planie
okładka książki

Urodzinowe spotkanie z Grażyną Kulczyk i premiera książki o Starym Browarze

2018-11-03 ( sobota )
12:00
Stary Browar, Szachownica, ul. Półwiejska 42, Poznań

W czasie obchodów 15-lecia Starego Browaru nie może zabraknąć jego niezwykłej twórczyni. W sobotę 3 listopada na Szachownicy odbędzie się spotkanie z Grażyną Kulczyk, które poprowadzi Dorota Wellman. Okazją do tego jest premiera wyczekiwanej, pierwszej książki na temat Starego Browaru pt. "Stary Browar. Od idei do ideału". Będzie to jedyna okazja dla wielbicieli Starego Browaru do posłuchania nie tylko o jego barwnej historii, ale i poznania planów na najbliższe lata, o których opowiedzą przedstawiciele obecnego właściciela, funduszu DWS Grundbesitz GmbH.

Ogólnodostępne spotkanie odbędzie się 3 listopada na Szachownicy i rozpocznie się o godz. 12.00 od godzinnej rozmowy Doroty Wellman z Grażyną Kulczyk i autorami książki. Następnie przed publicznością wystąpią przedstawiciele właściciela Starego Browaru i goście specjalni, którzy porozmawiają o teraźniejszości i przyszłości Starego Browaru.

Album "Stary Browar. Od idei do ideału" jest pierwszym obszernym wydawnictwem w całości poświęconym Staremu Browarowi. Publikacja utrzymana jest w konwencji książki artystycznej. Wydana została przez wydawnictwo Kustra Group z wyjątkową starannością: na szlachetnym papierze, w płóciennej oprawie i z pięknymi tłoczeniami. Składają się na nią eseje i opowieści wybitnych specjalistów, przedstawiających historię i genezę miejsca oraz jego biznesowy i artystyczny wymiar, a także obszerna rozmowa z Grażyną Kulczyk. Dopełnieniem wyjątkowej treści są dwa różne cykle zdjęć oryginalnie dokumentujące przestrzeń Browaru. Książkę w dniu premiery będzie można kupić podczas spotkania na Szachownicy i w księgarni Bookarest.

Stary Browar jest współczesnym centrum handlowym oraz autentycznym centrum kultury i edukacji w sercu Poznania, odwiedzanym każdego roku przez około 9 milionów osób. Otwarty 5 listopada 2003 r., powstał na bazie XIX-wiecznego browaru rodziny Huggerów, a za jego niezwykłym charakterem stoi Grażyna Kulczyk, która kupiła niszczejący budynek z przyległym parkiem. Architekci ze Studia ADS brawurowo odnowili zabudowania przemysłowe nadając im nowe funkcje (dziś mieszczą się w nich sklepy, sale wystawowe, restauracje), zachowali wiele ciekawostek, a w 2007 r. dobudowali nowe skrzydło, konsekwentnie nawiązując do industrialnej przeszłości miejsca. Znajduje się tu ponad 200 sklepów (w tym wiele butików polskich projektantów i kilkadziesiąt marek premium), około 30 restauracji i kawiarni (także autorskie, z cenionymi chefami kuchni), przestrzenie wystawiennicze i eventowe, najnowocześniejsze w Polsce Multikino, kluby muzyczne, 5-gwiazdkowy hotel butikowy Blow Up Hall 5050, siedziba i scena słynnego konceptu choreograficznego "Stary Browar Nowy Taniec" oraz 4-hektarowy park, w którym latem odbywają liczne bezpłatne wydarzenia przyciągające tysiące Poznaniaków i turystów. Spacerując po Starym Browarze można podziwiać dzieła Igora Mitoraja czy Alessandro Mendiniego ze zbiorów twórczyni Starego Browaru, cenionej na świecie kolekcjonerki. W listopadzie 2015 r. Grażyna Kulczyk sprzedała Stary Browar, a jego obecnym właścicielem jest DWS Grundbesitz GmbH, jeden z czołowych funduszy inwestycyjnych na świecie, cieszący się ponad 60-letnim doświadczeniem i reputacją. Dziś Stary Browar to manifest miejskiego życia: zakupy i spotkania ze znajomymi w ceglanych wnętrzach wypełnionych dziełami sztuki oferujący nieustająco liczne okazje do jakościowego spędzania czasu: wystawy, koncerty, pokazy mody, spotkania autorskie, warsztaty, relaks w parku.

Wstęp wolny.