Wydarzenia na planie Pokaż na planie
zdjęcie - Rainer Kohlberger

Short Waves Festival x Pawilon

2019-03-22 ( piątek )
16:30-23:00
Pawilon

Fundacja Ad Arte zaprasza do Pawilonu na specjalny program filmowo-performatywny eksplorujący pogranicza filmu i video artu.

16:30 (90') | Industry Talk: Film art outside the box | ENG
Dyskusja poświęcona nowym praktykom kuratorskim w obszarze filmu i sztuk wizualnych.
Zaproszeni goście: Stach Szabłowski, Matt Carter, Anna Tomczak.
Prowadzenie: Andrzej Marzec.
18:00 (90'+Q&A) | Fun is a part of creation | PL + ENG
Motywem przewodnim pokazu w tegorocznej sekcji filmu eksperymentalnego jest przede wszystkim zabawa i radość, jaką czerpie się z tworzenia tego typu dzieła lub podczas jego oglądania. Film można zarejestrować czymkolwiek, telefonem komórkowym, aparatem, kamerą typu GoPro czy VHS. Narysować na kartce lub tablecie i ująć w formie animacji. Wygenerować jako grę komputerową. Może być to projekt jednoosobowy, stworzony w domu lub w najbliższym otoczeniu, zmontowany na laptopie. Pełen błędów, zakłóceń, utrzymany w pozornie amatorskim lub infantylnym stylu. To wszystko nie umniejsza jednak wartości, jaką niesie ze sobą film eksperymentalny, wręcz przeciwnie, czasami bowiem właśnie ta lekka forma jest świadomym i decydującym zabiegiem stanowiącym o trafności przekazu.
Kurator: Wojciech Ulman
Po projekcji zapraszamy na rozmowę z zaproszonymi twórcami filmów.
20:00 (90'+Q&A) | Focus: New Frontier | PL + ENG
Festiwalowe motto OUTSIDE THE BOX jest zachętą do wyjścia poza utarte schematy myślenia oraz otwarcia się na świat i pozaeuropejskie estetyki filmowe. Z tego powodu tegoroczny program fokusowy jest poświęcony kinematografii Azji Południowo-Wschodniej. Na zaproszenie Short Waves Festival, program fokusowy przygotował mieszkający w Bangkoku kurator John Badalu. W Pawilonie zobaczymy jeden z trzech programów - filmy eksperymentalne.
New Frontier / Nowa granica
Używając światła, dźwięku, tekstu i abstrakcyjnych form często podszytych absurdem, program w nieoczywisty sposób ukazuje wiele wyzwań oraz krytykę społeczną życia w szybkim tempie we współczesnym świecie. Zobaczymy historie prywatne, ale nawiązujące do wielu odmian południowoazjatyckich ludowych wierzeń i opowieści. Odbędziemy kosmiczną podróż, w której świat widzialny i niewidzialny funkcjonują obok siebie i są przyjmowane za pewnik, mimo drobnych zakłóceń. Wielu twórców z regionu ma obsesję Matki Natury, co przejawia się w różnoraki sposób w większości filmów w programie.

22:00 (60') | brainbows: a/v live act by Rainer Kohlberger | ENG
Kohlberger w radykalny sposób używa techniki cyfrowej projekcji. Poprzez impulsy i fale czystego światła, celowe przeciążenie ludzkiego aparatu poznawczego prowadzi do wizualnych doznań, które pojawiają się tylko i wyłącznie w "oku patrzącego". Warstwy dźwięku, hałasu i stroboskopowego światła stwarzają poczucie nieskończoności. Przestrzeń i powierzchnia obrazu stapiają się w jeden stan świadomości, w których kategorie takie jak bycie i nie-bycie, materialne i niematerialne wydają się przestarzałe.
Rainer Kohlberger to pochodzący z Austrii artysta wizualny i reżyser, który na co dzień mieszka w Berlinie. Jego praca opiera się głównie na kompozycjach algorytmicznych o redukcjonistycznej estetyce inspirowanej interferencjami oraz powierzchnią obrazu. Równie istotna pozostaje warstwa dźwięku, która fascynuje go jako poczucie nieskończoności - jako ostateczna abstrakcja i rozmyte pojęcie. W swoich filmach, instalacjach i performance'ach intensyfikuje doświadczenie do możliwego maksimum percepcyjnego. Otrzymał kilkadziesiąt nagród na festiwalach filmowych i przeglądach sztuki na całym świecie.

Wstęp wolny!

Strona wydarzenia