""

Kwantowa przyszłość elektoniki

2021-10-21 ( czwartek )
11:30-12:30
Instytut Fizyki Molekularnej PAN, Smoluchowskiego 17, Poznań

Po raz kolejny Fizyka Warta Poznania zaprasza na wykład popularnonaukowy. Prelegent dr hab. Grzegorz Michałek jest pracownikiem naukowym Instytutu Fizyki Molekularnej PAN, zajmuje się zagadnieniami związanymi z opisem zjawisk zachodzących na kropkach kwantowych. Od wielu lat z dużym zaangażowaniem prelegent bierze udział w Nocy Naukowców dzieląc się z uczestnikami swoją fascynacją światem mechaniki kwantowej. Podczas wykładu "Kwantowa przyszłość elektroniki" można będzie dowiedzieć się o kropkach kwantowych, kubitach, komputerach kwantowych. Już dzisiaj można wymienić nazwy wielu urządzeń, które działają w oparciu o zasady mechaniki kwantowej. Czy wiemy, w których urządzeniach w naszych domach wykorzystane są prawa mechaniki kwantowej? Jakie urządzenia w przyszłości ulegną jeszcze większej miniaturyzacji? Czy pozwolą na to prawa mechaniki kwantowej? Na te i wiele innych pytań postara się odpowiedzieć wykładowca. Słuchacze będą mogli włączyć się do dyskusji i zadać pytania poprzez tak zwany czat, który uruchomiony zostanie do celów wykładu.

W dniu wykładu na powyższej stronie zostanie udostępniony link do wydarzenia on-line na stronie PAN: https://www.ifmpan.poznan.pl/fwp/

Wykłady Fizyka Warta Poznania objęte są patronatem honorowym Prezydenta miasta Poznań, Mensa Polska. Sponsorem wykładów on-line jest Polska Akademia Nauk.

Zobacz www.ifmpan.poznan.pl/fwp/