Trwa głosowanie w Plebiscycie "Poznanianka Roku 2019"

Zachęcamy wszystkich mieszkańców Poznania do wzięcia udziału w Plebiscycie "Poznanianka Roku 2019" i oddania głosu na wybraną kandydatkę. Głosowanie trwa do 15 listopada br.

Poniżej znajdują się sylwetki nominowanych Pań.

Załączniki


Barbara Sadowska

Pani Barbara 30 lat temu wraz z mężem stworzyła pierwszą wspólnotę Barki we Władysławowie koło Lwówka. Na przestrzeni lat ta niewielka organizacja stała się fundamentem budowania przyszłych programów reintegracji i gospodarki społecznej. Dzisiaj pani Barbara jest Wiceprzewodniczącą Zarządu Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka oraz członkinią Zarządu Barka UK. W swoich działaniach koncentruje się na tworzeniu i realizacji innowacyjnych rozwiązań na rzecz zatrudnienia socjalnego. Dzięki swoim licznym osiągnięciom została zaproszona do współtworzenia ustawy o zatrudnieniu socjalnym, a także uczestniczyła w kolejnych pracach nad jej poprawkami i nowelizacjami. Pani Barbara jest uznaną w Polsce i Europie ekspertką w dziedzinie ekonomii społecznej, a także laureatką wielu nagród, m.in.: Time Magazine "European Heros" czy Stowarzyszenia Innowatorów Społecznych Ashoka (USA). W 2013 roku otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a w 2014 roku Nagrodę Banku BNP Paribas - Europejską Nagrodę Obywatelską 2015.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści "PR1" na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.


Lucyna Winkel-Sobczak

Pani Lucyna jest współzałożycielką i kierowniczką artystyczną poznańskiego Studia Teatralnego Blum, od lat prowadzi również Niedzielny Teatr Rodzinny w Concordia Design. W swojej codziennej pracy koncentruje się na rozwijaniu wrażliwości artystycznej i społecznej wśród najmłodszych widzów oraz ich opiekunów, zwłaszcza w zakresie tzw. teatru inicjacyjnego. Pani Lucyna zasłynęła jako współautorka pierwszego polskiego spektaklu dla dzieci poniżej 3. roku życia pt. "CoTo?", nagrodzonego na festiwalu Korczakowskim w Warszawie oraz reprezentującego Polskę na największym na świecie festiwalu teatrów "Small Size - Visioni di futuro visioni di teatro" w Bolonii. Studio Teatralne Blum stworzyło kilkanaście autorskich spektakli, nagrodzonych i wyróżnionych na licznych festiwalach krajowych i zagranicznych. Wśród najbardziej prestiżowych grantów znalazła się Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za wybitne osiągnięcia sceniczne oraz aktywność społeczno-artystyczną pani Lucyna została nagrodzona m.in. w konkursie magazynu Forbes "Profesjonaliści 2013 - Zawody Zaufania Publicznego".

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści "PR2" na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.


Siostra Cecylia Śmiech

Siostra Cecylia jest założycielką pierwszego w Polsce Klubu Włóczkersów. Inicjatywa ta zrodziła się z potrzeby niesienia pomocy i wsparcia ubogim dzieciom w Afganistanie. Od czasu, kiedy po raz pierwszy usłyszała o zbiórce ciepłych ubrań organizowanej przez polskich żołnierzy stacjonujących w Afganistanie, zaczęła robić na drutach wełniane czapki. Dzisiaj ma na swoim koncie ponad 3 tysiące własnoręcznie wydzierganych nakryć głowy, a zainicjowany przez nią Klub - ponad 70 tysięcy. Swoją postawą siostra Cecylia zainspirowała do działania wiele osób. Podobne kluby zaczęły powstawać w całej Polsce, w bibliotekach, domach kultury i prywatnych mieszkaniach. Jeden z nich powstał nawet na oddziale kobiecym w areszcie śledczym. Dla wielu kobiet robienie na drutach jest formą terapii. Tworząc ubrania, czują się potrzebne i ważne, a bezinteresowne pomaganie innym to wyraz międzyludzkiej solidarności ponad wszelkimi podziałami.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści "PR3" na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.


Joanna Jaśkowiak

Pani Joanna jest posłanką na sejm RP IX kadencji. Wcześniej przez dwie kadencje była członkinią Rady Izby Notarialnej w Poznaniu oraz komisji egzaminacyjnej do spraw aplikacji notarialnej. Jest sympatyczką Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, a także członkinią Rady Programowej Stowarzyszenia Kongres Kobiet. Pani Joanna z dużym zaangażowaniem walczy o prawa kobiet, przede wszystkim o zachowanie przez nie prawa wyboru w każdej dziedzinie życia. W swoich działaniach zabiega o poszanowanie podstawowych wartości zagwarantowanych w Polskiej Konstytucji, takich jak: praworządność, równość, sprawiedliwość czy wolność. Determinacja z jaką broni powyższych wartości, znalazła odzwierciedlenie w tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu. Ponad 67 tyś. wyborców obdarzyło Panią Joannę zaufaniem społecznym.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści "PR4" na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.


Wioletta Bogusz

Pani Wioletta jest współzałożycielką i przewodniczącą Stowarzyszenia "Zupa na Głównym" - organizacji wspierającej osoby ubogie oraz w kryzysie bezdomności. Dzięki jej zaangażowaniu co tydzień ponad setka potrzebujących poznaniaków otrzymuje ciepły posiłek, odzież, a także środki higieniczne i pomoc medyczną. Działając w ramach Stowarzyszenia, pani Wioletta zainicjowała i przeprowadziła szereg akcji, z których dochód jest przeznaczany na wparcie i pomoc osobom wychodzącym z nałogów. Swoimi działaniami pani Wioletta chce zwiększać świadomość społeczną w zakresie bezdomności i ubóstwa, a także uwrażliwiać społeczeństwo na potrzeby osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Stowarzyszenie "Zupa na Głównym" prężnie działa od ponad 2 lat. Dzięki licznym akcjom podejmowanym we współpracy z organizacjami i firmami oraz otwartości na potrzeby innych jest dobrze znane wśród poznaniaków oraz osób szukających wsparcia.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści "PR5" na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.


Aleksandra Orchowska

Pani Aleksandra jest Wiceprezeską Fundacji ORCHidea, działającej na rzecz osób po udarach i urazach mózgu. W swojej codziennej pracy koncentruje się na zwiększaniu świadomości dotyczącej profilaktyki przeciwudarowej oraz stosuje treningi poznawcze. W ramach Fundacji wspiera głównie poznańskich seniorów oraz osoby z problemami neurologicznymi. Organizacja, której współprzewodniczy, dąży do opracowania profesjonalnego systemu wielospecjalistycznej pomocy osobom wymagającym wsparcia terapeutycznego. Działania Fundacji skupiają się także na edukowaniu pacjentów oraz ich rodzin. Pani Aleksandra działa również na rzecz rozwoju sektora organizacji pozarządowych, m.in. w ramach Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści "PR6" na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.


Barbara Górecka

Pani Barbara jest Przewodniczącą Rady Fundacji "Jak Malowana" oraz twórczynią "Domu Bajek" - kameralnej wypożyczalni książek dla najmłodszych. Specjalizuje się w ilustracji książkowej dla dzieci, jest również członkinią polskiej sekcji IBBY, międzynarodowej organizacji non-profit zajmującej się propagowaniem literatury dziecięcej i młodzieżowej. Swoją pasją czytelniczą stara się zarażać zwłaszcza najmłodszych odbiorców. Spotkania w "Domu Bajek" mają charakter artystycznych warsztatów z książką, polegających na wspólnym czytaniu, zajęciach plastycznych i ruchowych. Pani Barbara celowo kieruje swój przekaz do najmłodszych, gdyż to ich aktywizacja dodatnio wpływa na poziom czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a potem również osób dorosłych. Działania pani Barbary skupiają się także na budowaniu dialogu międzypokoleniowego - każdy uczestnik "Czytand" jest zachęcany do wspólnego poruszania ważnych, rodzinnych tematów, takich jak pojawienie się w domu nowego rodzeństwa czy ekologia.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści "PR7" na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.


Violetta Ratajczak

Pani Violetta od lat z dużym zaangażowaniem i determinacją walczy o prawa kobiet. Jest Pełnomocniczką Kongresu Kobiet na Wielkopolskę, a także absolwentką Letniej Akademii Kongresu Kobiet. Pani Violetta uczestniczyła w inicjatywie skupionej na powołaniu Pełnomocniczki Prezydenta Miasta Poznania ds. równości i różnorodności oraz Rady Kobiet w Poznaniu. Na co dzień jest Dyrektorką firmy Vilmorin Garden, spełnia także się jako trenerka biznesu oraz coach. W swoich działaniach pani Violetta kieruje się przede wszystkim misją wzmacniania kobiet. Walczy o równość dla kobiet i obala krzywdzące stereotypy dotyczące płci. W 2019 roku zorganizowała Wielkopolski Kongres Kobiet, który odbył się pod hasłem "Decyzje kobiet". Podczas licznych paneli, warsztatów i spotkań dyskutowano o sprawach ważnych dla kobiet, m.in.: o sytuacji w oświacie, kulturze, polityce, czy biznesie.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści "PR8" na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.


Anna Janiak

Pani Anna od lat aktywnie wspiera osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz ich rodziny. Swój cel realizuje jako Prezeska Fundacji FIONA i Spółdzielni Socjalnej FURIA, a także działaczka Fundacji "Dziecko w Centrum". Uważa, że usamodzielnianie, aktywizacja oraz dążenie do autonomii osób zależnych powinny być priorytetem wszelkich działań podejmowanych przez rodziców i specjalistów. W Spółdzielni Socjalnej FURIA pani Anna zatrudnia osoby w spektrum autyzmu o różnym stopniu sprawności intelektualnej. Swoją codzienną pracą chce promować ideę neuroakceptacji i neurorożnorodności. Jest autorką strategii aktywizacji zawodowej osób dotkniętych autyzmem, którą prezentuje podczas licznych wystąpień dla specjalistów z całej Polski. Pani Anna stworzyła program "Rodzinne autonomie samodzielności" - kompendium wiedzy dla rodziców i opiekunów dzieci ze spektrum autyzmu. W 2019 roku został on uhonorowany nagrodą konkursu grantowego "Inkubator WINS".

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści "PR9" na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.


Jana Shostak

Pani Jana jest artystką wizualną i performerką, nowaczką z Białorusi, a także doktorantką na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz laureatką Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia naukowo-artystyczne. Od lat mieszka i pracuje w Polsce. W swojej twórczości porusza ważne kwestie społeczne, starając się pomagać osobom dyskryminowanym, krzywdzonym i wykluczonym przez system. Swoją karierę rozpoczęła głośnym projektem "nowak/nowaczka/nowacy", w którym zaproponowała zastąpienie stygmatyzującego określenia "uchodźca" słowem "nowak". Z inicjatywy artystki została podjęta próba wprowadzenia do języka polskiego nieistniejącego dotąd w oficjalnym obiegu rzeczownika "nowak". Podczas Dni Młodzieży w Krakowie i Panamie artystka pojawiła się, trzymając transparent z napisem "Papa Call Me" i własnym nr telefonu. Chciała w ten sposób zwrócić uwagę społeczeństwa na problem pedofili w Kościele. Obecnie Pani Jana realizuje film pełnometrażowy pt. "Miss Polonii", ukazujący prawdziwe oblicze konkursów piękności w Polsce.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści "PR10" na numer: 4320 lub zadzwoń pod numer: 61 646 33 44.

Opłata zgodna ze stawkami operatora.