HISTORIA PUŁKU

Kampania wrześniowa 1939

Wybuch wojny zastał Pułk na pozycjach obronnych koło Zaniemyśla. W toku kampanii wrześniowej 15 p. Uł. Pozn. walczył w składzie Wielkopolskiej Brygady Kawalerii dowodzonej przez gen. bryg. dr Romana Abrahama.

Po załamaniu się polskiej obrony w zachodniej części kraju kolejne rozkazy kierowały Pułk na Uniejów i dalej nad Bzurę. Ciężką trasę marszu Pułk pokonał bez większych strat. Chlubną kartę Ułani Poznańscy zapisali w dniach 9 - 18 września 1939 r. działając na wschodnim skrzydle Armii Poznań podczas bitwy nad Bzurą. Stoczyli m.in. ciężkie walki pod Brochowem i Walewicami. Dnia 12 IX poległ pod Ziewanicami dowódca Pułku - ppłk Tadeusz Mikke.

Po bitwie nad Bzurą Pułk, ubezpieczając odwrót piechoty armii Poznań i Pomorze, przebijał się przez Kampinos i torował drogę pozostałym wojskom do Warszawy. Pułk dotarł do Warszawy 20 września.

Ostatnia zbiórka 15 Pułku Ułanów Poznańskich odbyła się 28 września, w dniu kapitulacji stolicy. Mimo ciężkich strat Pułk w chwili kapitulacji był pełnowartościowym oddziałem.

 

=