Koncert - João de Sousa

2014-06-22 ( niedziela )
Blue Note, wejście od ul. Kościuszki

João de Sousa pokazuje wyjątkowe i współczesne podejście do muzyki fado, otwarte na nowe wpływy muzyczne i jednocześnie zachowujące tradycję. Fado, jazz, flamenco, portugalski folklor połączony z afrykańskimi i arabskimi inspiracjami tworzą unikalną wizję Fado Polaco.

João Nuno Faria Teixeira de Sousa urodził się w Porto, na północy Portugalii skąd wyjechał w 2003 roku, najpierw do Barcelony, potem do Londynu aby w końcu osiąść we Wrocławiu.

Swoją pasję muzyczną rozwija nieprzerwanie od 12 roku życia. Jest wokalistą, kompozytorem, tekściarzem i gitarzystą. Jeszcze w Portugalii wygrał rożne konkursy dla młodych zespołów jako kompozytor, tekściarz i wokalista i nagrywał muzykę do krótkometrażowych filmów.

Projekt João de Sousa & Fado Polaco powstał na początku 2011 r. Na swoim koncie ma już 2 płyty z projektami "Pensão Listopad" (portugalski i polski folk łącząc się z jazzem) i "João", gdzie Portugalczyk flirtuje z popem zachowując swój charakterystyczny liryzm i ambicja muzyczna.

Głos Portugalczyka znany jest również z innych projektów. Współpracował między innymi z zespołem Mikromusic czy Andrzejem Smolikiem. Występuje jako wokalista w Ariel Ramirez Tango.

Tym razem płyta, João de Sousa & Fado Polaco pogłębia jak nigdy jeszcze "diaspora" João'a i swoje poszukiwanie własnej tożsamości kulturowej. Repertuar na tej płycie był wybrany naturalnie i jak sam artysta mówi: "Kiedy w poszukiwaniu moich korzeni rozpocząłem kompletowanie repertuaru na tę płytę zdałem sobie sprawę, że znałem te melodie od zawsze. Że zawsze były mi bliskie."

Płyta João de Sousa & Fado Polaco jest niejako współczesnym połączeniem dziedzictwa muzycznego portugalskiego fado, z folklorem oraz polską kreatywnością i zmiennością. Wprawiony odbiorca, wsłuchując się, może odnaleźć w Fado Polaco nawet odwołania do bogactwa muzycznego przedwojennej Polski - jak w duecie João z Natalią Grosiak w "Miłość ci wszystko wybaczy".

Na płycie można znaleźć pieśni, które w Portugalii są standardami muzyki fado ("Se no olhar", "Memória" i "Live"), bardziej nowoczesne fado ("Vida tão estranha", "O cacilheiro"), utwory wielkiego piosenkarza José Afonso i własne kompozycje wokalisty. A przy tym wszystkim, João zachowuje wizje swojego fado.

Teksty fado łączą uniwersalne wartości, nawiązując do historycznych, a nawet istotnych politycznych wydarzeń. Daje to efekt niezwykłego zróżnicowania, które ukazuje przemiany kulturowe zachodzące w Portugalii od początków jej istnienia.

Śpiewając João tworzy opowieści o swoim "saudade", o utraconej miłości, niesprawiedliwości na świecie, o codziennym życiu nad Atlantykiem i snuje refleksje na temat życia i śmierci. Opowiada o życiowej pasji, wyrażając jej nieodzowność, ubierając wszystko we wzruszającą melancholię ale jednocześnie świeżość, oryginalność, młodość....

Fado Polaco tworzą:

Marcin Spera - absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie kontrabasu jazzowego. Współpracował z osobistościami polskiej sceny jazzowej i wybitnymi muzykami zagranicznymi. Koncertował w Polsce, Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Rumunii, Czechach, we Włoszech i na Węgrzech.

Martin Złotnicki - student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie gitary prof. Piotra Zaleskiego. Pasjonuje go przede wszystkim kameralistyka, która umożliwia tworzenie wyjątkowej przestrzeni. To w niej realizuje swoje artystyczne wizje.

Ireneusz Folusz - to jeden z najlepszych perkusistów flamenco w Polsce. Gra na cajon - tradycyjnym hiszpańskim instrumencie. Swoje umiejętności doskonalił na kursach prowadzonych przez najwybitniejszych hiszpańskich artystów, z którymi wielokrotnie współpracował.

Bilety

45 zł - pierwsze miejsca

Bilety dostępne w:

Plakat