plakat

Ratujmy serce Karpat - letnia wystawa zagrożonych gatunków Puszczy Karpackiej

01.06 – 31.08.2018

Latem 2018 Stary Browar i WWF Polska zapraszają do zapoznania się z najmniejszymi mieszkańcami serca polskiej części Karpat. Choć nie są tak znane jak niedźwiedź, wilk, ryś czy orzeł przedni, dzielą z nimi ostatnie fragmenty pradawnych górskich ostępów od setek lat.

Pachnica Dębowa (Osmoderma eremita) pojawiła się w Starym Browarze 1 czerwca, po czym zachwycona urokiem poznańskiego parku, postanowiła zaprosić tu swoich przyjaciół z Karpat: ciekawskiego Ponurka Schneidera, zalotnego Zagłębka Bruzdkowanego, urodziwą Nadobnicę Alpejską, dostojnego Biegacza Gruzełkowatego oraz pracowitego Pleaderusa dissectusa.

Z uwagi na dużą odległość i plany zawodowe przyjaciół Pachnicy, będą one przybywać do parku stopniowo. Jako pierwszy, dołączył do niej Ponurek Schneidera. Chcąc dokładnie poznać Wielkopolan, a zwłaszcza dzieci, owady zgodziły się na pozowanie do zdjęć oraz dotykanie ich pancerzy. Odpowiedzą też na pytania - zdają sobie w końcu sprawę, jak duże zainteresowanie wzbudza ich wygląd, miejsce pochodzenia i historia gatunku!

Wystawa zagrożonych gatunków owadów z Puszczy Karpackiej to edukacyjna akcja organizowana we współpracy z WWF, w ramach dużego projektu pt. "Ratujmy serce Karpat". Od 1 czerwca, przez całe lato, w parku Starego Browaru będzie można oglądać owady w powiększonej wersji. 30 czerwca, 21 lipca i 4 sierpnia, do Starego Browaru przyjadą edukatorzy z ramienia WWF, którzy opowiedzą o gatunkach żyjących w Karpatach i chętnie odpowiedzą na zadawane pytania. Spotkanie z edukatorami to również okazja, aby dołączyć do Klubu WWF.

Region Karpat został uznany przez WWF za jedno z 200 najcenniejszych przyrodniczo miejsc na świecie. To właśnie w Puszczy Karpackiej znajdują się jedne z ostatnich w Europie fragmentów lasów o naturalnym charakterze. Dlatego przyroda tego obszaru zasługuje na szczególną ochronę, aby zachować ją dla jej wyjątkowych, dzikich mieszkańców i przyszłych pokoleń.

Wstęp wolny.