Kwartet Jorgi - KONCERT ODWOŁANY !!!

2006-03-18 ( sobota )
Platforma Artystyczna O.B.O.R.A., ul. Fredry 12, Poznań

Muzyka zespołu jest momentami roztańczona, pełna dynamizmu, wręcz drapieżna, czasami nostalgiczna, czasami liryczna zasłuchana w odgłosy przyrody.

KWARTET JORGI to legenda polskiej sceny folkowej, jego trzon stanowią bracia Maciej (instrumenty dęte) i Waldemar Rychły (gitara). Istnieje od 1982, czasów kiedy o folku w Polce jeszcze nikt nie słyszał Sam zespół określał swą twórczość jako "muzyka zielonej fali" - połączenie muzyki etnicznej z jazzem, klasyką, rockiem akustycznym. Sięga głęboko do słowiańskich korzeni łącząc się z wirtuozerią wykonania i szeroko rozbudowaną improwizacją. Słychać w niej też wpływy muzyki tradycyjnej różnych zakątków świata - Karpat, Irlandii, Afryki. Jest efektem wielu lat badań (np. rekonstrukcja instrumentów z wykopalisk archeologicznych w Polsce) i wyjazdów np. do Albanii, krajów byłej Jugosławii, Rumunii, na Ukrainę. Jedna z płyt została nagrana w Biskupinie - zrekonstruowanej osadzie datowanej na 747-722 p.n.e. O otwartości i muzycznej odwadze zespołu niech świadczy fakt, że grał na swych płytach również kompozycje Chopina, Szymanowskiego czy Lutosławskiego.

Kwartet Jorgi koncertował m.in. wspólnie ze słynnym bretońskim muzykiem Davidem Hopkinsem. Maciej Rychły i jego koledzy współdziałali również z wieloma uważanymi za ważne i wybitne grupami teatralnymi. Maciej Rychły jest związany z OPT "Gardzienice" od 1991 r. Opracował muzykę do "Carmina Burana i "Metamorfoz". Prowadził badania nad muzyką starożytnej Grecji, których podsumowaniem jest płyta "Metamorfozy - Music of Ancient Greece". Prowadził też zajęcia w gardzienickiej Akademii Praktyk Teatralnych. Lider zespołu ma wreszcie na swym koncie liczne prace naukowe, publikowane m.in. w kwartalnikach "Muzyka", "Konteksty. Polska Sztuka Ludowa" i "Kwartalnik Historii Kultury Materialnej". W niezwykle bogatych zbiorach instrumentów dętych Macieja Rychłego znajdują się obok zwykłych piszczałek jaworowych m.in.: sierszeńki (rodzaj kobzy), kukawka, multanki, ligawa, własnoręcznie wykonane dudki oraz flety z rurek mosiężnych zawiniętych w korę brzozową, dwojnica, rogi, w końcu litofon wykonany z krzemienia przy pomocy Wojciecha Migala z Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Mają za sobą setki koncertów indywidualnych i udział w festiwalach w prawie wszystkich krajach Europy, a także w Kanadzie i Wenezueli między innymi na Festiwalu Europejskiej Unii Radiowej (EBU) "Sidmouth Folk Festival" w Sidmouth (Wielka Brytania) - 1992, "Festival of Flutes" Derry Irlandia - 1996 W ich dorobku znajdują sie nagrania radiowe, filmowe i telewizyjne np." O myśliwym i leśnym duchu" reż. M. Pisarek 1993, "Szepty wiatru" reż. F. de Pena 1993.

("Encyklopedia polskiego folku", http://www.gadki.lublin.pl/encyklopedia )

Bilety dostępne w:

Zobacz www.obora.pl