8 kwietnia - ŚWIATOWY DZIEŃ ROMÓW

... Każdy człowiek uwikłany jest w dramat nietolerancji, jako świadomy lub nieświadomy inspirator, uczestnik, bądź ofiara. Nieraz zastanawiamy się w tym kontekście nad upadkiem współczesnej cywilizacji...

Odmienność antropologiczna i inność bywa często powodem odrzucenia, a nawet agresji. Z takimi przejawami nietolerancji spotykają się niejednokrotnie polscy Romowie, którzy w krajowym prawie zdefiniowani zostali jako mniejszość etniczna. Nasuwa się w związku z tym pytanie: "Rom - Polak, czy Polak - Rom?"

Liczne sondaże opinii publicznej potwierdzają, że polskie społeczeństwo darzy Romów dużą niechęcią. Nadal są oni jedną z najbardziej nielubianych i odrzucanych grup społecznych, której postrzeganiu towarzyszą narosłe od lat stereotypy, ksenofobia a także zwyczajny strach.

"Trwożliwe" zaciekawienie i lęk przed Cyganami wynika przede wszystkim z całkowitego braku wiedzy. Chociaż Cyganie żyją w Polsce od ponad 600 lat, to z podręczników obowiązujących w szkołach niczego nie można dowiedzieć się na temat ich historii i kultury.

Tymczasem społeczność romska rządzi się własnymi wewnętrznymi prawami i przestrzega własnych tradycji. W ciągu ostatnich lat Romowie otwierają się coraz bardziej na otaczający świat, kierując się ku osiągnięciu społecznej synergii. Stąd daliśmy pozytywną nazwę naszej Fundacji "Bahtałe Roma - Szczęśliwi Cyganie".

Ukażmy więc naszą tożsamość, którą jest przecież niepowtarzalność jednostki lub grupy, poprzez dążenie do zrozumienia jej wagi i bogactwa, zachowania i obrony w świecie współczesnym!
Czyńmy pozytywne kroki ku społeczeństwu otwartemu, ku rzeczywistości społecznej urozmaiconej, bogatej i różnorodnej - poprzez aktywność, obecność i udział - to będzie demokracja!

Zapraszamy!

8 kwietnia, sobota, godz. 17.00
Dom Romski
ul. 28 czerwca 1956 nr 122/ 6

Udział w uroczystości zapowiedział Tadeusz Dziuba - Wojewoda Wielkopolski