Wystawa "Muzyka w okupowanej Polsce 1939-1945"

01.05 – 15.05.2012

Wystawa przygotowana została przez Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego i Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie.

Autorka scenariusza, dr Katarzyna Naliwajek-Mazurek, ukazała życie muzyczne w Polsce, będącej od 17 września 1939 r. pod okupacją dwóch państw - nazistowskich Niemiec i Związku Sowieckiego. Przedstawiła rolę, jaką muzyka odegrała w życiu społeczności miejskich, jak Warszawa, Kraków czy Lwów, ale też w gettach, obozach koncentracyjnych i obozach zagłady, jak Treblinka. Muzyka, tak jak i jakakolwiek inna dziedzina sztuki, zakazana pod okupacją, to niezwykle ważny temat. W okupowanych miastach, po zamknięciu przez okupantów polskich filharmonii, teatrów i innych placówek kultury, muzyka i muzycy musieli zejść do podziemia lub grywać w kawiarniach. Spośród przebywających w obozach koncentracyjnych więźniów, muzyków, tworzono orkiestry obozowe i chóry, które z jednej strony grały dla władz obozowych, ale same w sobie były schronieniem dla osób w nich grających i oparciem dla innych więźniów, dla których w ukryciu urządzano koncerty. W miejscach i czasach pogardy dla życia muzyka była namiastką normalności, dodawała siły w walce o przetrwanie, pozwalała chociaż na chwilę zapomnieć o okrucieństwie i o odczłowieczeniu.

Wystawa przedstawia też sylwetki muzyków, muzykologów i producentów muzycznych podczas wojny, którzy dalej tworzyli, pisali teksty, często swoją pracą i życiem dawali świadectwo odwagi i solidarności z całym społeczeństwem.

Fragment wystawy poświęcony jest również muzyce w obozie koncentracyjnym Stutthof, w której powstaniu autorce scenariusza pomogły Anna Chinc oraz dr Danuta Drywa.

http://www.stutthof.pl/node/255

Wstęp wolny.