foto

Niestety, z powodu choroby, nie dojedzie na koncert zapowiadany wcześniej Wojciech Karolak. Wystąpi jednak przed Państwem doborowe grono najlepszych polskich jazzmanów, którzy ze Śmietaną przyjaźnili się i koncertowali: Robert Majewski (trąbka), Piotr Wyleżoł (fortepian), Zbigniew Wrombel (kontrabas) oraz Adam Czerwiński (perkusja). Gościnnie zaśpiewa także Hanna Banaszak.

Koncert poświęcony zmarłemu we wrześniu br. wybitnemu gitarzyście Jarkowi Śmietanie, który swój ostatni koncert w życiu zagrał właśnie w poznańskim Blue Note.

Jarosław Śmietana - jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów i kompozytorów jazzowych - zmarł 2 września. Ostatni raz na scenie wystąpił w styczniu tego roku, jako członek Śmietana Olejniczak Kwartet. Poznański koncert miał być pierwszym na trasie promującej ponowne, po trzydziestu latach, spotkanie dwóch filarów legendarnej grupy Extra Ball. Okazał się jednak ostatnim koncertowym spotkaniem z Jarosławem Śmietaną.

Gitarzysta w swojej karierze współpracował, grał i nagrywał z gwiazdami jazzowymi największego formatu - Artem Farmerem, Freddim Hubbardem, Eddie Hendersonem, Garym Bartzem, Vincem Mendozą, Johnem Abercrombie, Idrisem Muhammadem, Lee Konitzem, Benny Maupinem, Zbigniewem Seifertem. Od 2002 roku współpracował ze skrzypkiem Nigelem Kennedym. Wydał ponad 30 autorskich płyt a grał także na ponad 50 albumach innych artystów. Twórczość Jarosława Śmietany nie zamykała się w ścisłych ramach jazzu, rozwijając swój warsztat kompozytorski pisał utwory dla muzyków dotychczas grających tylko muzykę klasyczną, a także na potrzeby baletu, teatru i filmu.

Na koncercie pamięci Jarosława Śmietany usłyszymy muzyków, którzy występowali z nim bardzo często.

Wojciech Karolak - znany i ceniony pianista, organista, saksofonista, kompozytor i aranżer. Z Jarosłąwem Śmietaną współpracował od 1993 roku. Zagrali wspólnie setki koncertów w klubach i na festiwalach na całym świecie. Nagrali też kilkanaście płyt, miedzy innymi "Phone Consultations", "Outumn Suite" czy "Polish Standards".

Adam Czerwiński - ceniony perkusista, kompozytor, aranżer oraz leaderem własnych zespołów i edukator jazzowy. Jest pomysłodawcą i współtwórcą festiwalu Jazz w lesie, którego pierwsza edycja odbyła się w Sulęczynie latem 1995 roku. W swoim dorobku ma również współpracę z Lee Konitzem, Eddie Hendersonem, Larry Koonzem, Harvie Swartzem, Cameronem Brownem, Jean Poul Bourellim, Bennie Wallacem czy Jamesem Newtonem.

Robert Majewski pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach. Jego ojciec, Henryk Majewski, był również jazzowym trębaczem, a brat Wojciech jest pianistą. Wielokrotnie uczestniczył w festiwalach organizowanych w Polsce i na świecie, współpracując z wieloma muzykami światowego formatu, m.in. z N.H.O.Pedersenem, Clarkiem Terrym, Nicolasem Paytonem, Royem Hargrove'em, Palle Danielssonem, Garrym Bartzem, Mino Cinelu, Peterem Herbolzhaimerem, Django Batesem, Nilsem Landgrenem, Bobo Stensonem, Joeyem Baronem, Billym Hartem.

Bilety: 50 zł - pierwsze miejsca, 40 zł - drugie miejsca

Bilety dostępne w:

Zobacz www.bluenote.poznan.pl