a

Z cyklu Reggae na Starym - koncert zespołu Los Grandes Rudeboys

2015-03-10 ( wtorek )
Alligator Poznań, Stary Rynek 86, Poznań

Zespół Los Grandes Rudeboys powstał zimą 2005 roku w Grodzisku Wielkopolskim z inicjatywy Qby i Cebina ; zainspirowani twórczością lokalnych zespołów tj. Obiłankenobi czy The Space Attack powołują do życia nowy projekt. Nazwa to mieszanka wyrazów hiszpańskich oraz angielskich którą dosłownie można przetłumaczyć "Wielcy Niegrzeczni Chłopcy". W pierwszym składzie oprócz założycieli zagrali Andrzej na gitarze basowej oraz Bobek Jr na bębnach. Początki to niekończące się próby i pierwsze doświadczenia związane z muzyką reggae i ska.
Po roku istnienia, do zespołu dołącza klawiszowiec Krzysztof , z którym zespół gra wiele koncertów i nagrywa swoją pierwszą płytę pt "Pozory Mylą" zarejestrowaną w studio Cali Zieloni. Po nagraniu materiału Krzysztof odchodzi , a na jego miejscu pojawia się Remix który dobrze wyczuwa o co chodzi w twórczości LGR. Grono instrumentów poszerza się o trąbkę a głównym obsługującym jest Najdol, który od tej pory obejmuje stanowisko "szefa" sekcji dętej.W krótkim czasie do trąbki dołącza saksofon na którym pięknie gra Dominika (była saksofonistka Obiłankenobi). W 2007 roku wykrystalizował się cały obecny skład Los Grandes Rudeboys.
Brzmienie nabiera charakteru który jest uwarunkowany różnorodnością zainteresowań muzycznych członków zespołu- na koncertach słychać wyraźną inspiracje takimi twórcami jak Desmond Decker, Toots and the Maytals oraz The Specials. W 2008 roku dzięki uprzejmości niemieckiej organizacji antyrasistowskiej "Utopia" zespół gra kilka koncertów za zachodnią granicą między innymi z Berlin Boom Orchestra.
Następnym ważnym wydarzeniem jest niewątpliwie wspólna trasa koncertowa z zespołem BezJazgh. Dzięki pomocy Darka Kowalskiego oraz Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego Henryka Szymańskiego wiosną 2009 roku powstaje nowa płyta pt "one2one" zarejestrowana w studiu Szymona Swobody. Mastering został wykonany przez Lucjana Mellera który ponadto wzbogaca płytę o dubowe remixy. Rok później band bierze udział w akademickim przeglądzie zespołów muzycznych organizowanym przez poznańskie radio Afera, w którym zajmuje drugie miejsce. Jako laureat konkursu gra wspólny koncert z Papriką Korps i Łąki Łanem. Kapela zostaje również zaproszona na pierwszą edycje festiwalu Wetwater w Moryniu.
W drugiej połowie 2011 r do składu dołączyła puzonistka Dagna, dzięki czemu sekcja dęta LGR brzmi jeszcze "smaczniej". Na przełomie 2011 i 2012 zespół rozpoczął nagrania w studio "Perlazza" w Opalenicy.
Skład:
Qba - vocal,gitara
Cebi - vocal, gitara
Andrju - bass
Remik - klawisz
Bobek Jr. - perkusja
Najdol - trąbka
Dominika - saksofon
Dagna - puzon
WSTĘP WOLNY

Załącznik