a

Koncert - Kapital i Rogelio Sosa

2015-03-12 ( czwartek )
Las, ul. Małe Garbary 7a, Poznań

KAPITAL (Rafał Iwański / Kuba Ziołek)
Kapital to spotkanie dwóch artystów na co dzień poruszających się w odmiennych stylistykach. Zderzenie dwóch muzycznych światów: psychoaktywnej elektroakustyki budowanej na brzmieniu instrumentów elektronicznych i dźwięków znalezionych oraz ekstremalnej psychodelii opartej na dźwiękach przetworzonej gitary. Ziołek i Iwański pierwszy raz ze sobą współpracowali w ramach bydgosko-toruńsko-poznańskiej
grupy Innercity Ensemble, istniejącej od 2011 r. Kapital został powołany do życia w kwietniu 2013 r., w sierpniu nagrali w Borach Tucholskich materiał na pierwszy album pt. "No New Age", wydany przez wydawnictwo Bocian Records (2014) i na kasecie przez Sangoplasmo Records (z dwoma remiksami autorstwa Michała Kupicza). Marcowa trasa koncertowa duetu Kapital połączona jest z premierą ich drugiego albumu pt. "Chaos to Chaos", wydanego nakładem krakowskiej oficyny Instant Classic (luty 2015). Pierwszy album zespołu zebrał szereg bardzo dobrych recenzji w Polsce i za granicą.
Rafał Iwański - współzałożyciel i muzyk grupy HATI, łączącej eksploracje na polu muzyki rytualno-medytacyjnej i improwizowanej. Jest też członkiem grup Voices of the Cosmos, PRSZR, Innercity Ensemble, Alameda 5 i projektu audiowizualnego Aqualuna. Solowo występuje jako X-Navi:Et. W styczniu 2015 nakładem wydawnictwa Instant Classic ukazała się płyta CD "Dead City Voice / Remix Project", zawierająca remiksy utworów z płyty winylowej "Dead City Voice" z 2013 r.. R. Iwański zagrał solo i z zespołami setki koncertów. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej.
Kuba Ziołek - muzyk znany z takich grup jak Alameda 5, Hokei, T'ien Lai, Ed Wood, Innercity Ensemble. Występuje solo jako Stara Rzeka, wykorzystuje przetworzone dźwięki gitary elektrycznej w duchu muzyki noise, drone i psychodelicznej. Debiutancki album Starej Rzeki pt. "Cień chmury nad ukrytym polem" wydany wiosną 2013 r. w wersji kompaktowe (Instant Classic) i na kasecie (Few Quiet People), spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony słuchaczy i mediów. W 2013 roku Ziołek został nominowany do prestiżowej nagrody Paszporty Polityki, za swoją działalność na polu muzyki alternatywnej. Jako Stara Rzeka występował na festiwalach. W 2014 r. ukazały się dwie płyty winylowe - EP-ka pt. "Stara Rzeka" wydana w niemieckiej wytwórni Infinite Greyscale oraz dwupłytowa reedycja albumu "Cień chmury nad ukrytym polem".

ROGELIO SOSA (MX)
Muzyk, artysta i kurator pochodzący z Meksyku. W swojej twórczości bada szereg aspektów, które dotyczą morfologii dźwięku, percepcji oraz performatywności, kwestionując jednocześnie współczesne definicje hałasu i muzyki. Do najczęściej podejmowanych przez niego form wypowiedzi artystycznej należą improwizowane koncerty, a także performansy i instalacje dźwiękowe, w znacznym stopniu wykorzystujące możliwości mediów elektronicznych.
Nagrania Sosy ukazywały się nakładem takich wytwórni jak Sub Rosa, Important Records, Mode Records i Bocian Records. Występował w wielu krajach Ameryki, Europy i Azji. Sześciokrotnie uzyskiwał stypendium FONCA (National Fund for the Arts in Mexico); jest też laureatem wielu nagród i konkursów, m.in. SCRIME Electroacoustic Music Prize, IMEB Electroacoustic Music Contest, Nuevas Resonancias Award, Russolo Electroacoustic Music Contest, EAR Electroacoustic Music Contest, Visiones Sonoras Prize, National Youth Award for the Arts in Mexico. Pełni funkcję dyrektora artystycznego Aural Festivalu oraz kierownika muzycznego Germinal Festivalu.
Wstęp 20zł.