Dušan Kállay - Grafika to druga już wystawa z zaplanowanego na rok 2015 cyklu ekspozycji poświęconych grafice warsztatowej. O ile pierwsza ekspozycja Skupienie, prezentująca prace 17 artystów z różnych stron świata, skupiała się na ukazaniu różnorodnych tematów i technik graficznych, o tyle ekspozycja prac słowackiego artysty to próba ujęcia dotychczasowego dorobku artystycznego, jednego z najbardziej cenionych obecnie twórców tej dziedziny, rozpięta pomiędzy 1981 a 2014 rokiem.
Punktem odniesienia twórczości Kállaya jest bez wątpienia literatura. W mistrzowski sposób tworzy on ilustracje do światowej klasy literatury dziecięcej, ale niemniej inspirująca jest dla niego klasyka europejska. Na wystawie prezentujemy siedem ilustracji wykonanych pomiędzy 2005 a 2006 rokiem do Baśni Hansa Christiana Andersena, które powstawały przy współpracy z małżonką Kamilą Štanclową. Ponadto, trzy grafiki z cyklu Cyrano de Bergerac oraz prace bazujące na XIX-wiecznej operze zainspirowanej Faustem to nadal nie wszystko. Dodatkowo w formie ekslibrisów możemy zobaczyć cykl obyczajowy, nawiązujący do siedmiu grzechów głównych, kilka ekslibrisów oraz znacznej wielkości grafiki odnoszące się do dorobku kultury europejskiej. Kontynuacja w przekazie humanistycznej myśli europejskiej widoczna jest także w samej kompozycji przedstawionych prac. Swoisty horror vacui mógłby być kojarzony z barokiem, nic jednak bardziej mylnego. W swych pracach, wykonanych techniką akwaforty z akwatintą, jest Kállayowi bliżej do Hieronima Boscha czy Pietera Bruegla, któremu to na jednej z grafik składa swój twórczy hommage.
Dotychczas w Polce ukazały się dwie książki dla dzieci ilustrowane przez słowackiego artystę. W 1981 rok nakładem wydawnictwa Alfa była to Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrola oraz nadal dostępne w niewielkiej ilości w sprzedaży Baśnie Hansa Christiana Andersena wydawnictwa Martel.
Na wystawę Organizatorzy zapraszają od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00.
Wstęp wolny