plakat

Wystawa - Domasław - nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII-VI w. p.n.e.)

10.04 – 30.06.2015

Przełomowe odkrycia, pochodzące z bogato wyposażonych grobów sprzed ponad 2500 lat znalezionych w Domaslawie, będzie można obejrzeć od 10 kwietnia do 30 czerwca br. w poznańskim Muzeum Archeologicznym. Wystawa "Domasław - nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII-VI w. p.n.e.)" prezentuje blisko 200 spektakularnych zabytków.

Ekspozycja jest pokłosiem prac wykopaliskowych prowadzonych przez prof. Bogusława Gedigę, kierownika Zespołu Badań Ratowniczych z wrocławskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, które poprzedzały budowę obwodnicy. Dokonane pod Wrocławiem odkrycia zupełnie odmieniły obraz ówczesnych mieszkańców obecnej południowo-zachodniej Polski. Okazało się, że nie były to zamknięte społeczności na niskim poziomie cywilizacyjnym. Wręcz przeciwnie. Olbrzymie cmentarzysko, na którym spoczywa ponad tysiąc skremowanych osób, okazało się zaskakującą dla archeologów kopalnią informacji.

Jednym z najbardziej intrygujących zabytków jest czterokołowy, malowany wózek kultowy, odkryty wewnątrz jednego z bogatych grobów komorowych. Jego obecność jest kolejnym potwierdzeniem wpływów cywilizacji śródziemnomorskiej - to w tym czasie w Grecji ciała arystokratów przewożono na wozach w czasie ceremonii pogrzebowej, a przedstawicieli społeczności kultury halsztackiej chowano do grobów wspólnie z pełnowymiarowymi wozami. Za ich pomocą zmarły przenosił się w symboliczny sposób do świata pozagrobowego.