r

Roby Lakatos - koncert

07.01.2016
19:45

Mówi się o nim cygański skrzypek, "diabelski skrzypek", wirtuoz muzyki klasycznej, improwizator jazzowy, kompozytor i aranżer, mistrz XIX-wiecznej muzyki - i każde z tych określeń jest w pełni zasłużone. Doskonale znany na całym świecie węgierski wirtuoz skrzypiec wystąpi z polskimi jazzmanami. Projekt Roby Lakatos & Polish Friends zrodził się w lutym 2013 roku, kiedy to do Krakowa zawitał słynny węgierski wirtuoz skrzypiec Roby Lakatos, aby wystąpić na koncercie w krakowskiej Filharmonii. Organizatorzy koncertu zaprosili wówczas młodego, ale już z bogatym dorobkiem artystycznym, klarnecistę krakowskiego Szymona Klimę, który wystąpił gościnnie u boku Roby Lakatosa. Przeczytaj więcej o Robim Lakatosu

W tym czasie Szymon Klima wraz z grupą krakowskich muzyków jazzowych zrealizował niezwykle interesujący, łączący idiom klasyczny z jazzową improwizacją, projekt muzyczny "Lutosławski Retuned" poświęcony w całości twórczości Witolda Lutosławskiego i obejmujący również tą część jego twórczości, którą kompozytor podpisywał pseudonimem Derwid. Tak rozpoczęła się współpraca, której owocem był kolejny  koncert w sierpniu 2013 roku w Starej Zajezdni w Krakowie, a także koncert na rozpoczęcie roku 2014, również w Starej Zajezdni w Krakowie.

Obok Robiego Lakatosa oraz Szymona Klimy wystąpią, tak znakomici muzycy jak: zdobywca nagrody Fryderyka pianista Dominik Wania, kontrabasista i kompozytor Adam Kowalewski, który brał m.in. udział w wielu koncertach i nagraniach płytowych u boku Nigela Kennedy'ego, klarnecista Krzysztof Klima oraz perkusista Sebastian Frankiewicz. W programie koncertu  znajdują się m.in. tak znane utwory jak słynny "Czardasz" Vittorio Montiego, "To ostatnia niedziela" Jerzego Petersburskiego, "Armando's Rumba" Chicka Corei, "Karawana" D. Ellingtona, "Oblivion" A. Piazzolli oraz znany rosyjski romans cygański "Oczy czarne".

Bilety - 60 zł.

Bilety dostępne w: