logo Galerii

Wystawa - Marek Sobczyk - "muzeum" w cudzysłowie [krytyczność rozwlekła i zwarta]

2016-05-14 ( sobota ) – 2016-06-12 ( niedziela )
Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6, Poznań

Marek Sobczyk "muzeum" w cudzysłowie [krytyczność rozwlekła i zwarta] Galeria Miejska "Arsenał" w Poznaniu (we współpracy z Narodową Galerią Sztuki "Zachęta" w Warszawie).

Kuratorzy: Hanna Wróblewska, Piotr Bernatowicz. Współpraca: Ewelina Muraszkiewicz, Julia Leopold, Marcel Skierski. Projekt ekspozycji: Małgorzata Sadowska, Anonimowi Architekci. Wernisaż: 14.05.2016 r., godz. 18.00. Wystawa trwa do 12.06.2016 r.

Wszystko w "muzeum" w cudzysłowie jest postulowane i realizowane, kolekcjonowane i tworzone na potrzeby kolekcji i "muzeum" w cudzysłowie - przeze mnie - jedną osobę" - pisze Marek Sobczyk o swoim przedsięwzięciu w książce, która towarzyszyła pierwszej odsłonie jego kolekcji w 2006 roku w warszawskiej Zachęcie. Druga odsłona "muzeum" w cudzysłowie miała miejsce także w Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta" w grudniu ubiegłego roku. Trzecia odbędzie się w Galerii Miejskiej "Arsenał" w Poznaniu 14 maja 2016. Choć muzeum jest w cudzysłowie, kolekcja jest jak najbardziej dosłowna - składa się z konkretnych dzieł - obiektów i obrazów, które Sobczyk dedykuje znanym artystom polskim i zagranicznym. Ich dzieła i twórczość zostają ujęte cudzym słowem, twórczą parafrazą Marka Sobczyka, która przybiera charakter artystycznego dialogu, komentarza, uzupełnienia lub polemiki. W kolekcji znajdują się, oczywiście w cudzysłowie, m.in.: " Władysław Strzemiński", "Andrzej Wróblewski", "Magdalena Abakanowicz", "Marcel Duchamp", "Piotr Uklański", "Stanisław Dróżdż", "Monika Sosnowska", a także artyści uprawiający tzw. sztukę krytyczną: "Grzegorz Kowalski", "Maurizio Cattelan" , "Katarzyna Kozyra" inni. Muzeum - nawet to w cudzysłowie - nie istnieje, przynajmniej nie powinno istnieć bez zwiedzających, których Galeria Miejska Arsenał zaprasza na kolejną odsłonę "muzeum" w cudzysłowie od 14.05. do 12.06.2016 roku.

Zobacz www.arsenal.art.pl/