makieta

Kolejomania w Poznań City Center

2016-06-01 ( środa ) – 2016-06-12 ( niedziela )
Poznań City Center, ul. Matyi 2, Poznań

"Stoi na stacji lokomotywa..." - ten dziecięcy wierszyk znamy wszyscy. Od 1 czerwca można wybrać się w wyjątkową podróż, dzięki wystawie "Kolejomania" w Poznań City Center. Przez 12 dni na wszystkich miłośników makiet i modelarstwa czekać będą m.in. lokomotywy i parowozy pomniejszone nawet 80-krotnie!

Codziennie, od 12.00 do 20.00, będzie można podziwiać precyzyjną pracę modelarzy oraz wiernie odwzorowane stacje i bocznice kolejowe, a także kilkadziesiąt pociągów. Każda z czterech makiet składa się z 250 ręcznie wykonanych elementów, szczególną uwagę mogą przyciągnąć fragmenty miasta z cukiernią. Niewątpliwie gratką dla zwiedzających są eksponaty muzealne, takie jak mundury kolejowe, lampy semaforowe, znaczniki pociągów i stare bilety.

Trwającą 12 dni wystawę uzupełnią weekendowe atrakcje. Makieta nocna przez cały weekend (4-5 czerwca) będzie stała na poziomie 1 w specjalnym czarnym namiocie. W skład 1000-elementowej ekspozycji wejdzie 200 postaci m.in. rowerzystów, rolników, wędkarzy, podróżnych i pracowników kolei, a także 80 wagonów, 30 lokomotyw, 28 metrów torowiska, 13 mostów kolejowych oraz 30 budynków, takich jak sklepy, puby, apteki. Natomiast w kolejny weekend, 11 i 12 czerwca, dzięki specjalnemu symulatorowi MaSzyna będzie można wcielić się w rolę maszynisty i poprowadzić lokomotywy elektryczne oraz spalinowe, drezyny czy szynobusy. Dodatkowo, w trakcie weekendów odbędą się pokazy jazd po torze makiety modułowej. Składy osobowe, towarowe i pospieszne, a także lokomotywy wydające dźwięki będą poruszały się na ok. 50 metrowej ekspozycji zbudowanej z kilkunastu modułów przygotowywanych przez modelarzy, odwzorowujących miniaturowy świat linii kolejowej.

Wystawę "Kolejomania" można oglądać do 12 czerwca 2016 r., w godzinach otwarcia Poznań City Center. Wyspy ekspozycyjne znajdować będą się w pasażach handlowych na poziomie 0 i 1.

Wstęp jest bezpłatny.