Kasa Chorych - koncert

Kasa Chorych - ostatni koncert

2016-12-09 ( piątek )
20:00
Blue Note Poznań Jazz Club, ul. Kościuszki 79 (gmach CK Zamek), Poznań

Kategoria: Muzyka

Kasa Chorych to prawdziwa legenda polskiego blues-rocka. Zespół należy do grona najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki (nie tylko bluesowej). W połowie lat osiemdziesiątych swoją muzyka przyczynili się do tego, że polski blues nabrał nowego, świeżego wymiaru. Wnieśli do tej muzyki zastrzyk ożywczej energii i pomysłów powodując, że bluesem zainteresowali się również młodzi ludzie. To dzięki Kasie Chorych muzyka bluesowa rozbrzmiewała na najważniejszych festiwalach rockowych w Polsce. Do dnia dzisiejszego utrzymują się w czołówce pomimo tego, że konkurencja w postaci młodych wykonawców jest bardzo silna. Zespół został założony w 1975 przez grającego na harmonijce ustnej Ryszarda
"Skibę" Skibińskiego i gitarzystę Jarosława Tioskowa. Początkowo grali w małych klubach Białegostoku. Przełomowym dla działalności Kasy Chorych okazał się rok 1978. Udział w najważniejszych polskich festiwalach rockowych, pierwsze nagrody i wyróżnienia oraz wręcz entuzjastyczne przyjęcie przez publiczność spowodowało ogólnokrajową popularność. W 1978 roku zespół dokonał pierwszych nagrań dla lokalnego radia. W 1980 wydany zostaje debiutancki singiel z utworami "Blues chorego" i "Szalona Baśka", który to, dostarczony prywatnymi kanałami do USA, uplasował się na III miejscu w dorocznej ankiecie radiostacji WRJC-FM 91 w Baltimore, ustępując jedynie płytom Alberta Collinsa i Muddy'ego Watersa, a dystansując "Rock Me Baby" B.B. Kinga. Wielkim ciosem dla wszystkich miłośników bluesa była tragiczna śmierć Ryszarda "Skiby" Skibińskiego, który zmarł 4.06.1983 po przedawkowaniu narkotyków. W 1984 wydana zostaje pierwsza płyta długogrająca zespołu pod tytułem "Ryszard "Skiba" Skibiński 1951-1983" zawierająca najbardziej znane utwory Kasy Chorych. Zespół pod koniec 1984 zawiesił działalność. Pomimo tego muzycy pozostali aktywni udzielając się w różnych formacjach i projektach. W 1992 roku muzycy skrzyknęli się na powrót pod wodzą Jarosława Tioskowa. Nowa "Kasa" ma w swoim dorobku wydanie nowych płyt, koncerty na wszystkich ważniejszych polskich imprezach bluesowych ("Rawa Blues Festiwal", "Olsztyńskie Noce Bluesowe", "Jimiway Blues Festiwal"), tournée po USA, koncerty w Irlandii oraz wiele koncertów klubowych, gdzie ich muzyka sprawdza się najlepiej.
   Zespół współpracował z wieloma wybitnymi wykonawcami z różnych kręgów muzycznych m.in.
Martyna Jakubowicz, Andrzej Zaucha, Ireneusz Dudek, Jacek Skubikowski, Ryszard Riedel, Jan "Izba" Izbiński, Wojciech Karolak
   Płyta "Koncertowo!" otrzymała statuetkę Fryderyka, płyta "Orla" zdobyła tytuł "Płyta Roku", a Michał Kielak został pięciokrotnie najlepszym harmonijkarzem według ankiety Blues - Top.
   W 2014 roku, wydał nową płytę pt. "Orla". Znajduje się na niej 12 premierowych kompozycji. W kwietniu 2015 roku, ukazała się płyta "40 lat - koncert", nagrana w Polskim Radiu Białystok.
Wiosną 2016 roku, ukaże się box CD/DVD zarejestrowany podczas jubileuszowego koncertu w Filharmonii Podlaskiej.

Bilety od 5.12.2016:

  • stojące: 55 zł;
  • siedzące: 70 zł.

Więcej informacji na kulturapoznan.pl

_
opr.sw akt.LT

Bilety dostępne w:

Zobacz www.kasachorych.com/index.php