plakat

Koncert: Marcin Bożek, Rafał Mazur - acoustic bass gituar duo

2017-01-25 ( środa )
20:00
Klubokawiarnia PIES andaluzyjski, ul. Feliksa Nowowiejskiego 17, Poznań

Kategoria: Muzyka

W obiegu funkcjonuje powiedzenie, że wszystko już było i wszystko co niby jest nowe, to tylko wariacja na znane już tematy. Faktycznie, jeśli chodzi o duety, to było już wiele: duety skrzypcowe, gitarowe, saksofonowe, czy nawet perkusyjne albo kontrabasowe. Jednakże, bez żadnej wątpliwości nie było duetu złożonego z akustycznych gitara basowych i to w dodatku w dziedzinie free improvised music.

Gitara basowa jest stosunkowo młodym instrumentem, wykorzystywanym głównie w muzyce rozrywkowej. Rzadko kojarzy się ze sceną eksperymentalną, czy też szeroko pojętą awangardą, raczej z rockiem, muzyką pop itp. Akustyczna gitara basowa natomiast jest instrumentem tak rzadkim, iż wielu ludzi na koncertach Marcina Bożka i Rafała Mazura widzi ją po raz pierwszy.
W tym wypadku mamy ten niezwykły instrument w dwóch egzemplarzach równocześnie. Zaś dodatkowo, gitarami tymi posługują się dwaj znakomici muzycy.

Marcin Bożek i Rafał Mazur zajmują się muzyką swobodnie improwizowaną, awangardowym, nowoczesnym jazzem i free jazzem. Obaj są członkami różnych formacji muzycznych, jak i prowadzą solowe kariery ozdobione już płytami. Bez wątpienia ich duet jest wydarzeniem i ewenementem na światową skalę i to nie tylko ze względu na rzadkość ich instrumentów. Muzycy są świetnymi improwizatorami, fantastycznie poruszającymi się w nieograniczonym świecie dźwięków, tworząc niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju struktury muzyczne. Bogactwo niestandardowych, rozszerzonych technik wykonawczych, podparte wyjątkową wyobraźnią i bogatym doświadczeniem Bożka i Mazura daje gwarancję uczestnictwa w niezwykłym święcie współczesnej muzyki improwizowanej. Przy tym, należy mieć świadomość, iż drugiego, podobnego duetu nie ma na całym świecie.

Bilety: 10 zł (przedsprzedaż), 15 zł (w dniu koncertu).