a

Rocket Festiwal 2017

2017-02-18 ( sobota )
MP2 - Hala nr 2, MTP, ul. Głogowska 14, Poznań

W tegorocznej edycji wystąpią: LUXTORPEDA, LAO CHE, ARMIA I CHUPA
Projekt Litzy - Luxtorpeda - wyrósł na jedną z najważniejszych grup na rockowej scenie w Polsce. W jej skład wchodzą oprócz Litzy: Robert Drężek, Krzysztof Kmiecik, Tomasz Krzyżaniak i znany z duetu Pięć Dwa Dębiec Hans. Po sukcesie debiutanckiej płyty "Luxtorpeda" i singla "Autystyczny" zespół wydał trzy kolejne krążki: "Robaki", "A morał tej historii mógłby być taki, mimo że cukrowe, to jednak buraki", oraz "MYWASWYNAS". Luxtorpeda uważana jest za jeden z najlepszych koncertowych zespołów w kraju, od kilku lat nie zawodząc publiczności w występach na żywo.

Lao Che powstało w 1999 roku w Płocku na bazie grupy Koli. Ich muzyka to mieszanka rocka, folku, muzyki ilustracyjnej, z dodatkiem elementów słuchowiska i piosenki aktorskiej. Zespół debiutował albumem "Gusła" w 2002 r., który odwołuje się do polskich tradycji średniowiecznych i kultury słowiańskiej. Jednak to ich druga płyta "Powstanie Warszawskie" (2005 r.) przyniosła największą popularność, a Muzeum Powstania Warszawskiego zamówiło singel "Czerniaków". Zespół umiejętnie oddał atmosferę tamtych czasów. W produkcji wykorzystano przedwojenne mikrofony, fragmenty wierszy K.K. Baczyńskiego i przemówienia gen. Sikorskiego. Trzeci album zespołu "Gospel" (2008 r.) potwierdził mocną pozycję Lao Che na rynku muzycznym i uzyskał status platynowej płyty. Kolejny krążek formacji "Prąd stały / Prąd zmienny" (2010 r.) jest zupełnie odmienny od poprzednich - zaskakuje frazami charakterystycznymi dla muzyki elektronicznej. Dla wielu fanów to jedna z najlepszych płyt zespołu. 8 marca 2016 ukazała się nowa płyta Lao Che zatytułowana "Dzieciom", którą opisują jako album dla dorosłych dzieci, opowiadający o dylematach codzienności z nutą moralizatorską.

Zespół Armia powstał w 1984 roku w wyniku twórczego spotkania trzech osobowości polskiej sceny niezależnej: Tomasza Budzyńskiego (wówczas wokalisty kultowego zespołu Siekiera), Roberta Brylewskiego (gitarzysty Kryzysu i Izraela) i filozofa Sławomira Gołaszewskiego. W muzyce zespołu od początku jego istnienia pojawiają się różne nietypowe dla współczesnego rocka instrumenty - fortepian, flet, wiolonczela, skrzypce, oraz instrumenty etniczne - didgeridoo, dzwonki czy dzbanki. Przełomowym stał się moment, gdy w instrumentarium pojawiła się waltornia, która zdefiniowała unikalne brzmienie Armii. Mistyczno-bajkowe teksty Tomasza Budzyńskiego skłaniają ku głębokiej refleksji, liczne są w nich odwołania do mistrzów literatury światowej, takich jak Dante, Beckett, Rimbaud czy Kafka, jak również do Starego i Nowego Testamentu. Połączenie poetyckich tekstów z rozbudowanym instrumentarium i wyrafinowaną, ekspresyjną muzyką, synergią energetycznego rocka, folku, free jazzu i szeroko rozumianej awangardy, zawierającą cytaty z muzyki klasycznej, sprawiło, że Armia stała się oryginalnym i niemożliwym do zaszufladkowania zespołem.

Bartosz "Chupa" Zawadzki, znany jest publiczności jako ChuPa lub Giorgio. Były wokalista zespołów NoNe, The Old Cinema, Bare Assed, Neurothing, VisMaior, Deadline, Chun, Cambrel, Scarlet Hatchings. Poza projektem solowym udziela się w Giorgio Barmani & The White Play Boys. Można go usłyszeć na albumach Pięć Dwa i Deep&Bobson. Dodatkowo nagrywa muzykę pod telewizyjne spoty reklamowe.

Bilety w cenie 79 / 90 zł (przedsprzedaż / w dniu imprezy).

_
oprac.LT

Bilety dostępne w:

Plakat