"Poznań w 2030 roku jest wielopokoleniową wspólnotą ludzi zamieszkujących zielone, przyjazne i dobrze skomunikowane osiedla" - to słowa zaktualizowanej w tym roku strategii rozwoju Poznania. Tylko, co to właściwie znaczy? Jakie nowe rozwiązania mogą pomóc w realizacji tej wizji? Na te pytania pomoże odpowiedzieć wystawa "Fabryka tlenu. Zielone strategie". Wernisaż we wtorek, 5 grudnia, o godzinie 19.
Na świecie przetestowano już wiele nowatorskich rozwiązań. Autorzy wystawy postarają się sprawdzić, w jaki sposób można wykorzystać je w Poznaniu. Szczególnie, że zgodnie z zapisami strategii, Poznań "może stać się modelowym przykładem miasta proekologicznego". Czy wystarczą nam nowe parki, zieleńce i szpalery drzew oraz dotychczasowe zasoby, czy też - by stać się miastem modelowym - stolicy Wielkopolski potrzeba więcej kreatywnych i jeszcze nieoczywistych rozwiązań? Zieleń współtworzy nasze otoczenie na wiele sposobów, a w różnorodnym kształtowaniu i wykorzystywaniu terenów zielonych mamy spore tradycje. Przykładem mogą być poznańskie kliny zieleni, zaprojektowane przez architekta i urbanistę Władysława Czarneckiego we współpracy z botanikiem Adamem Wodziczko jeszcze w latach 30. ubiegłego stulecia.
Autorzy wystawy chcieliby jednak sięgnąć także w przyszłość, przyglądając się najnowszym doświadczeniom ze świata, które mogą przysłużyć się zdrowiu i dobremu samopoczuciu obecnych oraz przyszłych mieszkańców miasta.
Na wystawie "Fabryka tlenu. Zielone strategie" będzie można się przekonać, że częścią przyrody w mieście mogą stać się także elementy infrastruktury, choćby ściany i dachy, a drzewa świadczą mieszkańcom konkretne usługi, które można wycenić. - Chcemy zainspirować do kreatywnego, często nietypowego rozwiązywania problemów, także tych związanych z zielenią w mieście - tłumaczy Andżelika Jabłońska, współorganizatorka wydarzenia.
Wystawę "Fabryka tlenu. Zielone strategie" będzie można obejrzeć od 6 do 22 grudnia 2017 roku (godz. 10-16), w Galerii oko/ucho, działającej przy Scenie na Piętrze, ul. Masztalarska 8.
Organizatorem wystawy jest Centrum Otwarte, inicjatywa, której celem promocja pozytywnych zmian w przestrzeni publicznej miasta. Inicjatywa jest współfinansowana z budżetu miasta Poznania.