plakat

Wystawa "Poszukiwanie bliskości", cenionej w Polsce i na świecie Romy Ligockiej, odbędzie się w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej Simchat Chajim Festival.

Obrazy Ligockiej trudno interpretować, nie znając jej biografii. Ta rozpoczyna się w krakowskim getcie i w czasie wojny, którą Ligocka przeżyła ukryta przez polską rodzinę. Artystka po ukończeniu malarstwa i scenografii na krakowskiej ASP, pracowała wiele lat w Niemczech jako projektant kostiumów i scenografii dla show-biznesu: filmu, teatru, telewizji, reklamy. Nie przestawała jednak malować, a jej prace można spotkać na wielu wystawach i w kolekcjach w Europie i w Stanach Zjednoczonych.

Kluczowym elementem portretowanych przez Ligocką postaci są wyraziste i duże oczy. Płynie z nich smutek i uczucia głęboko zakorzenione w historii życia artystki. Obrazy te w większości są następstwem emocjonalnej machiny jaka spada na każdego, kto przeżył Holokaust, dlatego nie jest możliwe interpretowanie malarstwa Ligockiej bez elementarnej wiedzy o jej przeżyciach pod okupacją niemiecką i całej drogi w dojrzałość. Kurator Patryk Piotr Antoniak zadbał o to, aby wystawa malarstwa Romy Ligockiej w Starym Browarze opatrzona była tłem biograficznym, wzbogaconym o konteksty literackie, także te autorstwa samej artystki. Od lat 90. bowiem, po odkryciu w filmie "Lista Schindlera" siebie w charakterystycznej postaci dziewczynki w czerwonym płaszczyku, malarka rozpoczęła literacką przygodę, która trwa do dziś. Ligocka wydała w sumie 12 książek, m.in. "Dziewczynkę w czerwonym płaszczyku" i liczne felietony.

Dodatkową atrakcją dla wielbicieli twórczości Romy Ligockiej będzie otwarte spotkanie z autorką, które odbędzie się 19 maja o godz. 18:00 w Galerii na Dziedzińcu Sztuki.

Wstęp wolny!

Zobacz www.starybrowar5050.com/