Wilma Flinstone COWARD by aleXsandro Palombo-1

Wystawa aleXsandro Palombo - Życie to nie bajka

07.11 – 21.11.2019

"Życie to nie bajka" - sztuka jako antidotum wobec przemocy

W holu poznańskiego biurowca Bałtyk odbędzie się wystawa aleXsandro Palombo - włoskiego artysty, aktywisty, projektanta mody, znanego z kolorowych, prześmiewczych prac, które skupiają się na kulturze POP, modzie, społeczeństwie, różnorodności, etyce i prawach człowieka.

Termin został wybrany nieprzypadkowo - 25 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Wystawa zatytułowana "Życie to nie bajka" nawiązuje m.in. właśnie do problemu przemocy domowej.

Część prezentowanych prac będzie pochodzić z głośnej serii artysty "Życie może być bajką, jeśli przerwiesz milczenie" (LIFE CAN BE A FAIRYTALE, IF YOU BREAK THE SILENCE). Prace te przedstawiają gwiazdy Pop oraz postacie ze znanych bajek jako ofiary przemocy. Ich celem jest przekonać wszystkie nękane kobiety, by przerwały milczenie. Mają pokazać, że wszystkie kobiety mogą być jej ofiarami, żadna nie jest od niej wolna, nawet jeśli ma życie jak w bajce.

- Największym sprzymierzeńcem przemocy jest milczenie, które co roku zabija albo przyczynia się do trwałego kalectwa częściej niż choroby czy wypadki. Przemoc domowa jest jak rak, który nie zna granic ani statusu społecznego. Może dotknąć każdego - nieważne, czy jesteś szarą myszką czy gwiazdą Pop. Trzeba użyć antidotum w postaci kultury, by podnieść świadomość o szacunku i równości, aby ją pokonać - mówi aleXandro Palombo. 

Reszta prac również bezpośrednio nawiązuje do tematu emancypacji, wyzwolenia i wolności. Seria pt. "Czy nadal ci się podobamy?" (DO YOU STILL LIKE US) prezentuje wizerunki księżniczek Disneya z niepełnosprawnościami konfrontujące ideę "piękna doskonałego". W tej prowokacyjnej serii wydanej w 2014 roku aleXsandro Palombo każe nam przemyśleć definicję piękna i perfekcji, wyprzedzając obecnie panującą erę "Body Inclusivity". Z kolei seria "Wolność" (FREEDOM)  obrazuje trzy symboliczne gesty przedstawiające pragnienie wolności absolutnej, tym razem łącząc w swojej formie sztukę i design.

Załącznik

Zobacz https://www.makgallery.com/exhibition/Life-Is-Not-a-Fairy-Tale/21