Na zdjęciu obraz Witkacego - autoportret

135. rocznica urodzin Witkacego stanie się doskonałą okazją do zaprezentowania pełnej kolekcji Witkacego w zbiorach Muzeum Narodowego.

W sumie pokaz obejmie 36 dzieł, m.in. prace słynnej "Firmy portretowej", obrazy olejne, w tym autoportret artysty, a także wczesny "Krajobraz zimowy ze strumieniem" z 1913 roku. Prezentowany zespół obejmuje również 15 niewielkich szkiców narysowanych ołówkiem i kolorowymi kredkami oraz dwa duże portrety męskie wykonane węglem, które zakupione zostały od Modesty Zwolińskiej, zakopiańskiej przyjaciółki Witkacego, siostry jednej z jego kochanek - Neny Stachurskiej. Witkacy wykonywał je tym, co miał akurat pod ręką na przypadkowych kartkach papieru - były szybkim zapisem jego pomysłów, jakie rodziły się podczas towarzyskich spotkań; nierzadko ciętym, albo i pikantnym, sprowadzonym do absurdu komentarzem wobec otaczającej go rzeczywistości i własnej kondycji; są też skrótowym zapisem wątków, jakie pojawiają się w jego literackiej spuściźnie. Cudem ocalały tylko dzięki przenikliwości sióstr, które skrzętnie je gromadziły i przechowały.

Postać tego kontrowersyjnego i bezkompromisowego artysty-filozofa zostanie uczczona również spotkaniami poświęconymi jego wszechstronnej twórczości. Zaproszeni goście przypomną nam kulisy zarówno plastycznej, jak i literackiej działalności Witkacego. Wisienką na torcie będzie rozmowa - wywiad z jego wnukiem stryjecznym Maciejem Rafałem Witkiewiczem.

Program spotkań:

21.02, piątek, godz. 18:00
...Zęby djabli wezmą, portrety zostaną... Firma Portretowa "S.I. Witkiewicz"

Bogato ilustrowany wykład dotyczyć będzie jedynego w swoim rodzaju przedsięwzięcia społeczno-artystycznego, czyli jednoosobowej Firmy Portretowej "S.I. Witkiewicz", działającej w latach 1925-1939. Omówione zostaną typy portretów i regulamin firmy oraz sylwetki klientów - zarówno tych powszechnie znanych z historii i kultury międzywojennej Polski, jak i tych, którzy znani są głównie dlatego, że sportretował ich Witkacy. Ponadto zostaną podkreślone związki portretów Stanisława Ignacego Witkiewicza z europejską tradycją artystyczną.

Prowadzenie: Beata Zgodzińska (Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku), autorka książki: Firma Portretowa "S.I. Witkiewicz".

22.02, sobota, godz. 11:00
Cień zimy

Wykład poświęcony twórczości malarskiej, fotograficznej i literackiej S.I. Witkiewicza. Autorka w czasie prelekcji będzie omawiać także obrazy znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Inspiracją dla tego wystąpienia stała się 135. rocznica urodzin Witkacego, a także obecna w jego twórczości zima. Zimowe pejzaże to temat, który Witkacy często podejmował w swojej artystycznej działalności. Z pewnością miało na to wpływ wiele czynników ‒ krajobraz wokół jego domu, tradycja malarska ojca i innych malarzy doby impresjonizmu czy też poezja Młodej Polski.

Prowadzenie: dr hab. prof. UAM Ewa Szkudlarek (Instytut Filologii Polskiej UAM, Zakład Estetyki Literackiej), autorka książki Portrety cieni Witkacego

22.02, sobota, godz. 15:00
Witkacy oczami Witkiewicza

Rodzinne historie, cień legendy sławnego dziadka, losy cennych pamiątek i niezwykłe opowieści kryjące się za postaciami z portretów Witkacego - to tylko niektóre z wielu wątków, wokół których skupione będzie spotkanie pełne witkiewiczowskich napięć!
Opowiadać będzie stryjeczny wnuk Witkacego Maciej Rafał Witkiewicz w rozmowie z Martyną Łukasiewicz (MNP).

Wstęp w cenie biletu do Muzeum.

Więcej na stronie Organizatora.

Zobacz www.facebook.com/events/140310523656970/