fotografia

Wystawa Antoniego Mikołajczyka - Transmisje z rzeczywistości

03.07 – 27.09.2020

Kurator: Marek Wasilewski

Antoni Mikołajczyk był artystą multimedialnym, ważnym uczestnikiem zjawiska określonego przez Józefa Robakowskiego jako "łódzki ruch progresywny" oraz  pedagogiem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie prowadził pierwszą  w Polsce Pracownię Sztuki Wideo.

Zorganizowana 20 lat po śmierci artysty wystawa Transmisje z rzeczywistości jest dowodem przytaczanej przez Mikołajczyka tezy o promieniowaniu dzieł sztuki w czasie i przestrzeni. "George Kubler dokonał kiedyś porównania dzieła sztuki do ciała niebieskiego istniejącego w kontekście innych gwiazd we Wszechświecie. Astronomowie oglądają światła gwiazd wysłane już w czasie przeszłym, bo w kosmosie nie istnieje światło w czasie teraźniejszym, podobnie dzieło sztuki jest wynikiem utrwalonego zdarzenia, realizacją idei wcześniej powstałej w zamyśle artysty. Nawet wówczas, gdy ważne dzieło sztuki przestało istnieć, potrafimy jeszcze wyśledzić spowodowane przez nie zaburzenia w innych obiektach będących w zasięgu jego oddziaływania - podobnie jak obserwujemy to w astronomii. Dzięki sile pola energetycznego pojedyncze dzieła sztuki promieniują w obszarze naszej rzeczywistości".

(tekst Marek Wasilewski)

Specjalne podziękowania za pomoc przy realizacji wystawy dla:

Michaela Wittasska, Józefa Robakowskiego, Piotra Krajewskiego i Centrum Sztuki Nowych Mediów  WRO, Cezarego Pieczyńskiego i Galerii Piekary.

W tekście wykorzystano cytaty z:

  • Sztuka jest budzeniem się ze snu - rozmowa z Antonim Mikołajczykiem, "Czas Kultury" 3/93;
  • Ryszard Kluszczyński, Obrazy na wolności, studia z historii sztuk medialnych w Polsce, Warszawa 1998.

_
opr.LT

fot.