Baner w biało czerwonych barwach, różnych form.

Wstęga nadziei dla Białorusi - White-Red-White

08.06 – 27.06.2021

Obserwując dramatyczną sytuację w Białorusi i cierpienia represjonowanych Białorusinek i Białorusinów, podziwiając ich upór, odwagę i determinację, grupa artystyczna "Nigunim Project" wraz z Fundacją BORUSSIA postanowiła stworzyć "Wstęgę nadziei", symbol solidarności artystów, wyraz zaangażowania i wsparcia mieszkańców Białorusi w ich pokojowym dążeniu do wolności i demokracji.
Do udziału w tworzeniu "Wstęgi nadziei" zaprosili artystki i artystów z różnych krajów. Każdy twórca mógł wykonać i przesłać własną tkaninę, wykonaną w dowolnej technice. Jedynym ograniczeniem był format pracy (30 x 30 cm) i jej kolorystyka - miała być utrzymana w barwach białoruskiej flagi.
Na zaproszenie odpowiedziało ponad 70 uczestniczek i uczestników z 6 krajów. Pomysłodawcy otrzymali ponad 120 prac, które po ręcznym zszyciu utworzyły 12-metrową wstęgę. Na ich adres nadal docierają kolejne tkaniny.

"Wstęgę nadziei" chcą prezentować w wielu miejscach publicznych w Polsce i innych krajach europejskich, a przy okazji informować i przypominać o sytuacji w Białorusi, skłaniać do refleksji i dyskusji, zachęcać innych do podobnych działań na rzecz wspierania pokojowej walki o prawa człowieka i demokrację.

Idea projektu: grupa artystyczna "Nigunim Project"
Kuratorzy projektu: Ewa Pohlke (Polska), Gintautas Vaičys (Litwa)
Oprawa fotograficzna: Paweł Strzelec
Organizator projektu: Fundacja BORUSSIA

Wstęp wolny.