Logo Rusałka Jezioro, które łączy.

Rusałka- jezioro, które łączy

2021-09-18 ( sobota )
Poznań, różne lokalizacje

Co mają ze sobą wspólnego: Jezioro Rusałka, Jezioro Maltańskie, Szkoła Podstawowa nr 57 im. Józefa Kostrzewskiego w Krzyżownikach-Smochowicach oraz nieczynny już, poznański stadion im. Edmunda Szyca? Wszystkie te miejsca wiążą się z tragicznym losem ludności żydowskiej podczas II wojny światowej.
W ramach akcji "Rusałka - jezioro, które łączy", poznaniacy będą mogli poznać nieznany dla wielu mieszkańców fragment historii stolicy Wielkopolski.
Wydarzenie składać się będzie z wystawy, przejazdu rowerowego oraz wyjątkowego koncertu, który odbędzie się nie nad Jeziorem Rusałka, ale na samej jego tafli.

12:00 - wystawa "Steineck" - miejsce: Szkoła Podstawowa nr 57 im. Józefa Kostrzewskiego ul. Leśnowolska 35
16:00 - przejazd rowerowy "Pomiędzy jeziorami" - trasa przejazdu: START przystanek kolejki wąskotorowej Maltanka - pomnik przy Skwerze Sprawiedliwych wśród Narodów Świata - śluza Bogdanki nad Jeziorem Rusałka
18:00- koncert na wodzie "Rozrzucone kamienie" - miejsce: śluza Bogdanki nad Jeziorem Rusałka.

Przejazd rowerowy
START : 16:00
MIEJSCE: Kolejka Maltanka
Trasa: Jezioro Maltańskie - Jezioro Rusałka (trasa około 10 km)

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Wydarzenie współfinansowane ze środków budżetowych Miasta Poznania.

Sponsor projektu Aquanet.

---------------------------------------------
***Wystawa "Steineck"***

Wystawa zestawi dwa światy - mroczną przeszłość szkoły w Krzyżownikach z przyjazną współczesnością. W 1940 roku, budynek szkoły w Krzyżownikach został przekształcony w obóz Steineck, gdzie władze hitlerowskie więziły Żydów. To właśnie więźniowie z tego obozu pracowali przy budowie jeziora Rusałka. Wystawa przybliży widzom historię Steineck, z wyszczególnieniem Benjamina Jacobsa oraz Zalmana Kłodawskiego, który po wojnie utrzymywał bliską więź z uczniami i nauczycielami szkoły.

Wystawa będzie otwarta 18 września w godzinach 12:00-17:00.

Partnerem wystawy "Steineck" jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Szkoła Podstawowa nr 57 im. Józefa Kostrzewskiego w Poznaniu.
Wystawa została skonsultowana merytorycznie z Szymonem Pietrzykowskim z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu.

***Przejazd rowerowy "Między jeziorami"***

Przejazd rowerowy połączy dwa poznańskie jeziora: Jezioro Maltańskie i Rusałkę. Oba wspomniane akweny mają podobną historię zostały zaprojektowane przez niemieckich architektów i wykopane przez żydowskich więźniów. Dokładniejszą wiedzę przybliży prof. UAM Rafał Rosół - specjalista historii Poznania, który będzie rowerowym przewodnikiem. Trasa rowerowa będzie obejmowała także Stadion im. Edmunda Szyca, który w trakcie II Wojny Światowej był największym obozem pracy dla Żydów.

Współorganizatorem przejazdu rowerowego jest Szprycha Team Poznań

***Koncert na wodzie "Rozrzucone kamienie"***

Gdy Słońce schyli się ku zachodowi przy śluzie Bogdanki rozpocznie się niezwykły koncert na wodzie "Rozrzucone kamienie". 15 muzyków, uczniów poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza i 15 wioślarzy połączy siły w wyjątkowym epitafium, które wydarzy się na samym jeziorze. Utwór pisany dźwiękami po tafli wody skomponował Maciej Muraszko, wszechstronny muzyk i kompozytor.