Logo Rusałka Jezioro, które łączy.

Wernisaż wystawy - Steineck

2021-09-18 ( sobota )
Szkoła Podstawowa nr 57 im. Józefa Kostrzewskiego, ul. Leśnowolska 35 Poznań

Wystawa zestawi dwa światy - mroczną przeszłość szkoły w Krzyżownikach z przyjazną współczesnością. W 1940 roku podczas II Wojny Światowej, budynek szkoły w Krzyżownikach został przekształcony w obóz Steineck, gdzie władze hitlerowskie początkowo więziły jeńców francuskich, a następnie żydowskich. To właśnie więźniowie z tego obozu pracowali przy budowie m. in. dobrze dziś znanego jeziora Rusałka. Dokładniej historię obozu Steineck oraz więźniów żydowskich przybliżą tablice edukacyjne, które znajdą się na wystawie.

Jednym z więźniów, którzy przetrwali w Steineck był Zalman Kłodawski, którego po wojnie łączyła szczególna bliska więź ze szkołą. Pisał on listy do uczniów szkoły, w których opisywał swoje przeżycia w obozie. W trakcie wystawy będzie można przeczytać fragmenty tych listów, będących jednocześnie przewodnikami po ekspozycji. Na wystawie znajdą się także pamiątki Kłodawskiego, medale, książki oraz klaser ze znaczkami, które Zalman pieczołowicie zbierał.

Drugim ocalałym jest Benjamin Jacobs, znany jako autor książki "Dentysta z Auschwitz", który także przetrwał obóz. Siłę do przeżycia znalazł dzięki Zosi, dziewczynie z okolicy, w której się zakochał. Podczas wystawy będą wyświetlane fragmenty wywiadu z Jacobsem, w których opowiada o wydarzeniach w Steineck. Zdarzenia, uwiecznione dzięki relacjom Kłodawskiego i Jacobsa na wystawie zostaną przedstawione w sposób symboliczny. Widzowie będą mogli wejść w "obozowe" przestrzenie szkoły, za pomocą specjalnych żółtych linii, które oddzielą przeszłość i teraźniejszość.

Wystawa będzie otwarta 18 września w godzinach 12:00-17:00.

Wystawa zostanie zarejestrowana za pomocą nowoczesnej technologii skanowania przez firmę Skanowanie XYZ.

Wirtualny spacer zostanie udostępniony po 22 września.

Wstęp bezpłatny.

Zobacz https://www.facebook.com/events/342553537565036/