Na zdjęciu jedna z prac na wystawie.

Dowody geologiczne - wystawa Matthew C. Wilsona

02.12 – 03.02.2023
13:00 18:00

UWAGA!

W dniach 27.12.2022-5.01.2023 termin wizyty w galerii SKALA prosimy uzgadniać telefonicznie: +48 61 101 54 08 oraz +48 61 832 12 39; można także mailowo: info@galeriaskala.com

Od 9 stycznia 2023 roku galeria będzie ponownie otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 13 - 18.

Matthew C. Wilson jest twórcą filmów, prac fotograficznych oraz instalacji. Centralnym elementem jego indywidualnej wystawy w galerii SKALA w Poznaniu stanie się eksperymentalny film z 2017 roku, Geological Evidences (Dowody geologiczne). Został on nakręcony w bliskiej podczerwieni na terenie i wokół wykopaliska archeologicznego, gdzie znaleziono narzędzia przodków człowieka, w obrębie rozległej kopalni węgla brunatnego. Tamtejszy krajobraz, zdominowany przez wyrobisko, skłania do refleksji nad przeszłością i przyszłością, a w szczególności nad rolą cywilizacji przemysłowej w kontekście długofalowych przemian środowiskowych i społecznych. Jak działalność społeczeństw industrialnych ocenią ludzie przyszłości lub inne inteligentne istoty, zrodzone być może z mariażu technologii i organicznych form życia? Wokół tego pytania, postawionego w filmie, krążą także inne prace, które będzie można zobaczyć w galerii SKALA. Wystawę można opisać jako spiralę zazębiających się spekulacji na temat procesów, które narastają kaskadowo w różnych skalach, przecinając w poprzek pola zainteresowań geologii, biologii czy inżynierii. Spekulacje Wilsona wyrastają z ustaleń współczesnej nauki, lecz inspirują do refleksji o innych sposobach poznania. 

Matthew C. Wilson uzyskał tytuł magistra sztuk wizualnych na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, a obecnie mieszka w Holandii. W jego filmach, rzeźbach i instalacjach spotykają się różne byty, powiązane przez rozmaite procesy naturalne i historyczne - ludzie, zmiennokształtne materiały, rośliny, zwierzęta i mikroorganizmy, postaci hybrydyczne i podmioty ponadjednostkowe. Artysta pokazywał swoje prace m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie (IFFR), w Haus der Kulturen der Welt w Berlinie czy Eye Filmmuseum w Amsterdamie. Jego projekt w galerii SKALA - rozwijany pod opieką kuratorską Arkadiusza Półtoraka, pracownika Katedry Performatyki UJ - uzyskał szczodre wsparcie Mondriaan Fonds.

Wstęp wolny.

opr.sw

Zobacz galeriaskala.com/tag/2022/