Biżuteria nomadów Azji Centralnej. Wystawa kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz

21.07 – 07.10.2023

Przed nami kolejna egzotyczna wyprawa śladem biżuterii etnicznej!

W dniach od 21 lipca do 7 października za sprawą kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz przeniesiemy wszystkich pasjonatów podróży do Azji Centralnej, z której pochodzi blisko 80 obiektów złotniczych osobiście przywiezionych przez kolekcjonerkę z Uzbekistanu, Turkmenistanu i Afganistanu.

Wystawa "Biżuteria nomadów Azji Centralnej. Kolekcja Marii Magdaleny Kwiatkiewicz" ukazuje bogaty i reprezentatywny zbiór ozdób pochodzących z Turkmenistanu, Uzbekistanu i Afganistanu, zgromadzonych podczas jej licznych podróży. Azja Centralna to wciąż mało znany region, którego dziedzictwo kulturowe ukształtowały przez tysiące lat różne cywilizacje, kultury i religie. Na dzisiejszą kulturę Azji Centralnej znaczny wpływ miały tradycja koczownicza i wierzenia narodów turkijskich oraz dominujący w tym regionie obecnie islam. Tradycyjna biżuteria z tego regionu była wykonywana przede wszystkim dla kobiet ze srebra lub białego metalu i tworzyła często zestaw licznych ozdób, które towarzyszyły ich właścicielkom na różnych etapach życia. Poza swoją nadrzędną funkcją zdobniczą, określała status kobiety, jej pozycję w społeczności, a niejednokrotnie pełniła rolę ochronną przed "złym okiem". Ozdoby z Azji Centralnej wyróżniają się znacznymi rozmiarami, dekoracyjnością i kameryzacją barwnych kamieni takich jak karneole czy lapis lazuli, a także zróżnicowaną ornamentyką opartą na motywach geometrycznych i roślinnych. Masywne, srebrne ozdoby stanowiły zabezpieczenie wielopokoleniowej rodziny i pełniły rolę pewnego kapitału, który można było zawsze w ciężkiej sytuacji wymienić na żywność lub inne dobra niezbędne do życia. Obecnie dominującą część produkcji biżuterii stanowią uboższe wyroby z białego srebrzonego metalu, zdobione szklanymi paciorkami. Do najcenniejszych obiektów prezentowanych podczas wystawy należy m.in. imponująca swoim rozmiarem i wysoką jakością wykonania ozdoba o sercowatym kształcie - asyk, będąca jedną z najbardziej charakterystycznych form biżuterii turkmeńskiej. Według tradycji była ona mocowana na końcach warkoczy spływających wzdłuż pleców i miała chronić kobiety zamężne i zapewnić im szczęście. Ciężka i masywna ozdoba jest zdobiona typowym dla biżuterii Tekke stylizowanym ornamentem roślinnym i kameryzowana owalnymi karneolami. Innym cennym i niezwykle rzadko spotykanym w kolekcjach muzealnych i prywatnych obiektem jest ceremonialny, masywny naszyjnik bukau, zbudowany ze sztywnej obręczy, na której zawieszona jest duża i ciężka wieloboczna plakieta z ażurowymi i złoconymi ornamentami.

W rolę kuratorki wystawy wcieliła się Karolina Krzywicka, historyczka sztuki, menadżerka kultury, kustoszka w Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie. Dopełnieniem wystawy biżuterii etnicznej będą fotografie z podróży do Turkmenistanu autorstwa Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, właścicielki kolekcji.

Wernisaż wystawy "Biżuteria nomadów Azji Centralnej - wystawa kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz" 21 lipca 2023 r. godz. 19:00 Galeria YES, ul. Paderewskiego 7 w Poznaniu

Kontakt: Ilona Rosiak-Łukaszewicz tel. 501 431 400 ilona.rosiak@yes.pl

Zobacz https://galeriayes.pl/wystawa/bizuteria-nomadow-z-azji-centralnej/