Na zdjęciu fragment mappingu.

Mapping na Placu Kolegiackim - Co widział Paweł Edmund Strzelecki?

06.10.2023
19:30

Co widział Paweł Edmund Strzelecki | Spektakl dźwiękowo-wizualny z okazji obchodów roku Pawła Edmunda Strzeleckiego

Serdecznie zapraszamy na szczególne wydarzenie dźwiękowo-wizualne (mapping połączony z muzyką na żywo) upamiętniające postać i życie niezwykłego człowieka, poznaniaka i obywatela świata, uważanego zaraz obok genialnego Chopina i genialnej Marii Skłodowskiej-Curie! za najważniejszego Polaka XIX wieku!

Spektakl, na który złożą się wykonywane na żywo mapping i muzyka, będzie przede wszystkim refleksją nad pięcioletnim pobytem badacza w Australii, w czasie którego dokonał niezwykłych odkryć i zyskał ogromny szacunek rdzennych mieszkańców tej ziemi.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą dołączyć do podróży Strzeleckiego, tych, którzy chcą usłyszeć jego głos i tych, którzy pragną sami poczuć się jak odkrywcy!

"Obawy Twoje, że pójdę wyżej, niż sięgają Góry Błękitne spełniły się. Byłem tam i jeszcze dalej (...).
P. E.Strzelecki

Paweł Edmund Strzelecki był autorem licznych odkryć geograficznych, geologicznych i przyrodniczych, ale przede wszystkim walczył przez całe życie o głos ludzi, o głos pojedynczego człowieka; niewolników w Stanach, czy Brazylii, społeczności nieistniejącego już państwa Mapucze (teren Chile i Argentyny), społeczeństwa Aborygenów, irlandzkich dzieci podczas głodu w 1847...

Biografia Strzeleckiego (1797-1873) to gotowy materiał na superprodukcję filmową, czy serialową. Urodzony w poznańskiej Głuszynie, jako pierwszy Polak okrążył kulę ziemską, dokładnie opisując i badając obyczaje napotkanych kultur i zjawiska ze świata przyrody. Strzelecki zdobył jako pierwszy Europejczyk najwyższy szczyt Australii, który nosi imię Mount Kosciuszko, a jego opracowanie o tym kontynencie, wydane w 1845 roku w Wielkiej Brytanii czyli "Physical Description of New South Wales and Van Diemen's Land", jest podstawą wiedzy o Australii przez kolejne 40 lat.

Więcej informacji o Pawle Edmundzie Strzeleckim oraz o innych wydarzeniach związanych z obchodami roku Strzeleckiego w Polsce i na świecie znajdziecie na stronie https://www.poznan.pl/rokstrzeleckiego/

Wydarzenie organizowane przez Miasto Poznań oraz Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu

Plakat wydarzenia