foto

Smoki zagoszczą na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.

"Smoki - w stawie i na trawie" to tytuł nowej wystawy czasowej, którą będzie można obejrzeć od 27 czerwca w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci na Ostrowie Tumskim. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wernisaż, który odbędzie się o godz. 14.00.

Wystawa fotograficzna autorstwa Tomasza Skorupki - archeologa i wybitnego fotografa, pracownika Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, ukazuje świat współcześnie żyjących gadów i płazów na tle fantastycznych stworzeń zrodzonych przed wiekami w ludzkiej wyobraźni. Uchwyconych na fotografiach przedstawicieli niezmiernie bogatej i różnorodnej polskiej herpetofauny, między innymi często spotykane zaskrońce, jak i bardzo rzadkie żółwie błotne, zobaczyć można w towarzystwie smoków, węży i bazyliszków umieszczonych na zabytkach archeologicznych i architektonicznych.

Wystawa zaprasza nie tylko nad stawy i w trawy, ale i do mitycznego świata mieszkańców starożytnej i średniowiecznej Europy. Zdjęcia, obrazujące faunę łąk i mokradeł, stają się inspiracją do opowiedzenia, co i w jaki sposób pobudzało wyobrażenia na temat smoków i potworów w najdawniejszych czasach. Ekspozycję można oglądać do końca sierpnia br.

Wystawie towarzyszyć będą odbywające się przez całe wakacje od 27.06 do 30.08 w każdy czwartek w godz. 11.00 do 13.00 warsztaty pod hasłem "Smocze opowieści". To zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat, na których przeniesiemy się do świata wyobraźni ich średniowiecznych rówieśników. W tym czasie specjalnie dla opiekunów przygotowaliśmy wypoczynek w plenerowej czytelni z literaturą fantastyczną, przygotowaną przez wydawnictwo Zysk i S-ka. Wstęp na zajęcia za wykupieniem biletu ulgowego - 4 zł, po uprzednim zgłoszeniu internetowym lub telefonicznym: 61 852 21 67; rezerwat@muzarp.poznan.pl. Liczba miejsc ograniczona