Plakat

Festiwal Poznań Baroque 2015

07.11 – 15.11.2015

W listopadowe wieczory w Poznaniu, już po raz piąty, rozbrzmiewać będzie muzyka barokowa. Festiwal, który powstał w 2011 roku dla uświetnienia obchodów Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, stał się już stałym elementem poznańskiej, ale także ogólnopolskiej i międzynarodowej sceny muzyki dawnej.

W tym roku Poznań Baroque będzie trwać 9 dni. Oprócz listopadowych wieczorów wypełnionych koncertami, tym razem organizatorzy przygotowali również dwa inne projekty. W październiku (7-8.10) wystartuje pilotażowy projekt edukacyjny COOL SCHOOL POZNAŃ BAROQUE. Warsztatowe spotkania z dziećmi z poznańskich szkół podstawowych mają zainspirować dziecięcą wrażliwość i wyobraźnię dźwiękami natury, za pomocą, których barokowi kompozytorzy potrafili malować przepiękne obrazy - od maleńkich portretów ptaków, drzew czy strumieni, po majestatyczne pejzaże pór roku. W projekcie edukacyjnym Cool School Poznań Baroque weźmie udział ok. 350 dzieci.

Tuż przed rozpoczęciem festiwalu (4-6.11) w poznańskim Kinie Muza, przez 3 wieczory wyświetlane będą filmy należące do nurtu neobarok francuski, który  zapoczątkowany został w latach 80. XX wieku, debiutami takich reżyserów jak: Jean-Jacques Beineix, Luca Besson i Leos Carax. Właśnie dzieła tych twórców będzie można obejrzeć w ramach cyklu POZNAŃ BAROK W MUZIE.

Podczas dziewięciu festiwalowych wieczorów zabrzmi muzyka w wykonaniu artystów z całego świata. Po raz pierwszy w Poznaniu wystąpi jeden z najpopularniejszych i najoryginalniejszych francuskich zespołów muzyki dawnej: Les Musiciens de Saint Julien.

Ponownie wysłuchamy nadzwyczajnej European Union Baroque Orchestra, której skład co roku się zmienia, ale podobnie jak przed rokiem, na jej czele stanie duński klawesynista Lars Ulrik Mortensen.

Niewątpliwą przyjemnością będzie wysłuchanie koncertu wiolonczelistki Les Arts Florissants i założycielki Ground Floor - Elena Andreyev, której oryginalna wizja suit wiolonczelowych J.S. Bacha z pewnością urzeknie festiwalową publiczność.

Zobacz www.poznanbaroque.com/