a

Spacer edukacyjny poświęcony dziejom Ostrowa Tumskiego w Poznaniu w XIX wieku

2018-07-07 ( sobota )
Zbiórka na placu przed Katedrą Poznańską

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk zaprasza w lipcu i sierpniu 2018 r. na cykl czterech sobotnich letnich spacerów edukacyjnych po Poznaniu w ramach projektu "Poznański sposób na niepodległość". Poznańscy naukowcy oprowadzać będą uczestników spacerów po miejscach związanych z dziejami Poznania pod zaborem pruskim i w czasie Powstania Wielkopolskiego. Letnie spacery edukacyjne odbywają się zamiast wykładów otwartych, które kontynuowane będą od początku września.

Pierwszy spacer edukacyjny odbędzie się w sobotę 7 lipca 2018 r. o godz. 11.00 i poświęcony zostanie dziejom Ostrowa Tumskiego w Poznaniu w XIX wieku. Uczestników spaceru oprowadzać będzie Prezes PTPN prof. UAM dr hab. Andrzej Gulczyński (Wydział Prawa i Administracji UAM). Zbiórka na placu przed Katedrą Poznańską.

W ramach spaceru Organizatorzy chcieliby Państwu przybliżyć dzieje Ostrowa Tumskiego w dobie zaboru pruskiego oraz rolę poznańskiego duchowieństwa w działalności patriotycznej i politycznej w XIX wieku, w czasie I wojny światowej oraz w Powstaniu Wielkopolskim. Symbolicznym patronem spaceru będzie Prymas Polski Edmund Dalbor, ale prof. Gulczyński przypomni też postaci innych zasłużonych metropolitów, w tym abpa Edwarda Likowskiego i abpa Floriana Stablewskiego.

Kolejne spacery planowane są na soboty: 21 lipca 2018 r., 4 sierpnia 2018 r. i 18 sierpnia 2018 r.

Bieżące informacje o projekcie zamieszczane są na profilu facebookowym.

_
opr.LT