plakat

POGRAJKI - rodzinne koncerty interaktywne w Bramie Poznania

09.12.2018
11:00

Cykl koncertów interaktywnych, w ramach których uczestnicy poznają bliżej kulturę tradycyjną Wielkopolski - przyjrzą się lokalnym tradycjom różnych części regionu - tak, aby poznać je oraz ucieszyć się różnorodnością Wielkopolski.

Podczas Pograjek uczestnicy poznają polskie tradycje związane z ważnymi momentami roku - będą mieli okazję doświadczyć, czym jest kolędowanie zimowe, rozpoczynające czas świętowania Bożego Narodzenia, oraz wiosenne, witające wiosnę wraz ze świętami Wielkiej Nocy. Będą to również spotkania skupione wokół tradycji miejskich - nawiązując do setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości - słuchacze poznają brzmienie polskiej muzyki tamtych czasów. Nie zabraknie Poznania i jego lokalnych tradycji, które przemierzane zostaną muzycznymi i śpiewającymi ścieżkami.

Celem koncertów jest edukacja dzieci i rodziców w zakresie niematerialnego dziedzictwa kulturowego własnego regionu (Wielkopolska i jej subregiony: Biskupizna, Region Kozła, Ziemia Kaliska), a zatem budowanie w odbiorcach tożsamości kulturowej oraz wsparcie procesu edukacji regionalnej, jak również podjęcie tematyki tradycji Polski. W trakcie koncertów interaktywnych dzieci i rodzice poznają w praktycznej formie kulturę tradycyjną w ujęciu muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańców, instrumentów muzycznych, zwyczajów, obrzędów, kodu graficznego i innych wyróżników kulturowych. Organizatorzy stawiają na interaktywny charakter kontaktu dzieci i rodziców z kulturą tradycyjną - będzie to szansa być zarówno odbiorcą, jak i jej uczestnikiem.

Muzyka Biskupizny. Koncert połączony w poznańską premierą płyty "Lala gąski na gałązki - dziecięce tradycje muzyczne Biskupizny" oraz spotkaniem z twórcami.

Biskupizna to mikroregion Wielkopolski o bardzo żywej tradycji. Region roztańczony i rozśpiewany, wyróżniający się repertuarem oraz zwyczajami. Koncert jest okazją poznania prawdziwej kapeli biskupiańskiej - słychacze usłyszą, jak głośne są dudy, a prowadzący koncert wyjaśi, dlaczego towarzyszące dudom skrzypce trzeba podwiązać, zobaczyć będzie można tradycyjne stroje tego regionu i dowiedzieć się, co to jest kopka.

Spotkanie będzie jednocześnie poznańską premierą płyty "Lala gąski na gałązki - dziecięce tradycje muzyczne Biskupizny". Płyta jest zbiorem pieśni, wyliczanek i zabaw, które pochodzą głównie z repertuaru pani Anny Chudej, a ich wykonawcami są młodzi Biskupianie w wieku od 6 do 14 lat. "Lala gąski na gałązki..." to płyta o dzieciństwie na Biskupiźnie - prezentuje tradycje dziecięce, które nie są szeroko znane.  Podczas poznańskiej premiery odbędzie się koncert dzieci śpiewających na płycie. Wydarzeniu towarzyszyć będą także warsztaty śpiewu dla dzieci (8-12 lat), chcących nauczyć się piosenek ze wspomnianej płyty.

Na koncerty obowiązują bilety:

  • 10 zł / osoba,
  • 7 zł / osoba - zniżka Karta Rodziny Dużej.
  • Dzieci do lat trzech bezpłatnie.

Wiek uczestników bez ograniczeń.

_
opr.LT