Czarno-białe zdjęcie kobiety w trakcie gotowania. W tle Para w strojach narodowych i kucharz.

29. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem Smaki dziedzictwa

2021-09-11 ( sobota ) – 2021-09-19 ( niedziela )
SPOT Poznań, ul. Dolna Wilda 87, Poznań

Nie przypadkiem w spocie promującym Europejskie Dni Dziedzictwa występuje uznany kucharz - Jarosław Uściński. Tematem przewodnim 29. edycji EDD są "Smaki dziedzictwa", dlatego to właśnie autorytet kulinarny zachęca do udziału w tegorocznej odsłonie EDD.

Tradycje kulinarne, przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, lokalne obyczaje, obiekty związane z turystyką kulturową, zabytki przetwórstwa spożywczego - to dziedzictwo szczególnie ważne dla tożsamości narodu, który przez lata znajdował się w rękach zaborców, a mimo to nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach. Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych śladach tradycji rzemieślniczych (np. obiektach, takich jak mleczarnie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również na dziedzictwie niematerialnym (zwyczaje, receptury, obrzędy).

Wzbogacona wpływami innych kultur i religii, polska kuchnia dla każdego z nas pachnie i smakuje inaczej - wspomnieniami, potrawami przygotowywanymi przez nasze babcie, regionalnymi produktami, smakami dzieciństwa. Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa zabiorą nas w sentymentalną podróż pełną wydarzeń upowszechniających wiedzę o dziedzictwie kulinarnym, które - choć tak różne w zależności od regionu - zawsze jednoczy nas przy wspólnym stole i stanowi nieodłączny, niezwykle ważny element naszej historii i kultury.

Na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych, jest publikowana jest na bieżąco lista wydarzeń, w których będzie można bezpłatnie wziąć udział na terenie całego kraju. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Europejskie Dni Dziedzictwa to ponad 1000 wydarzeń, około 500 organizatorów i setki tysiące uczestników. Zapraszamy od 11 do 19 września 2021 r. na wydarzenia w ramach EDD.

Organizatorzy zachęcają do obejrzenia spotu z Jarosławem Uścińskim, który serdecznie poleca Europejskie Dni Dziedzictwa.

Spot EDD 2021

Spot EDD 2021 z napisami

Spot EDD 2021 z audiodeskrypcją

Zobacz https://www.facebook.com/europejskie.dni.dziedzictwa/