Jesteś ciekaw, jak mówili nasi przodkowie? Chcesz wiedzieć, kto napisał najstarszy polski list miłosny? A może ciekawi cię język gier komputerowych lub współczesnych powieści? Jeśli choć raz odpowiedziałeś twierdząco, koniecznie odwiedź Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.

V Ogólnopolska Konferencja Historycznojęzykowa to trzy dni referatów, warsztatów i naukowych przygód. Prelegentami będą studenci i doktoranci z całej Polski. Nie zabraknie pasjonatów językoznawstwa, wielbicieli epok dawnych i wytrwałych czytelników manuskryptów.

Organizatorzy zapewniają urozmaicony program. W centrum uwagi znajdzie się język polski, jednak będzie też sporo wystąpień o innych językach słowiańskich, łacinie, a nawet co nieco o językach Azji. Prelegenci gwarantują szeroki wahlarz omawianych tekstów - od zapisków ze średniowiecznych kodeksów, przez dziewiętnastowieczne powieści po komunikaty na ekranie komputera. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich wystąpień będzie historia języka.

Ciekawym punktem Konferencji są warsztaty. W środę, pierwszego dnia, troje badaczy staropolszczyzny z Zakładu Historii Języka UAM pomoże uczestnikom zrozumieć średniowieczny tekst, przybliżając dawną składnię. W czwartek dr Mariusz Leńczuk z Polskiej Akademii Nauk zabierze wszystkich chętnych w podróż w poszukiwaniu staropolskich słów...

Tegoroczna Konferencja ma wyjątkowy charakter - została zorganizowana z okazji dziesiątej rocznicy powstania Koła Miłośnikół Historii Języka Polskiego UAM. Już od dekady Koło pozwala studentom na rozwijanie historycznojęzykowych zainteresowań - w ramach spotkań odbywają się warsztaty i projety badawcze; członkowie dzielą się też swoją wiedzą, biorąc udział w wydarzeniach popularnonaukowych dla uczniów i studentów. Uczestnictwo w Kole było początkiem naukowej przygody wielu pasjonatów staropolszczyzny - niejednego z nich będzie można spotkać podczas Konferencji.

Program Konferencji