Tytuł i data wystawy.

Przyszłość Wolności - III Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu

10.09 – 17.10.2021
18:00

Wernisaż: 10 września 18:00 w Starej Papierni +2

Program III BTA:

Wystawa główna: Stara Papiernia +2, ul. Szyperska 8; Kuratorka: Karolina Grzeszczuk; 10.09 - 17.10.2021 r.

Wystawy towarzyszące: 

  • "100% Plastik"; Galeria Duża Scena UAP, ul. Wodna 24, Kuratorka: Elwira Sztetner; 10.09 - 10.10.2021 r. 
  • "Inwanding/Auswanding"; Galeria Szewska 16, ul. Szewska 16 oraz Galeria Curators'Lab, ul. Nowowiejskiego 12; Kuratorzy: Louise Walleneit, Natalia Czarcińska, Jerzy Muszyński, Dorota Tarnowska-Urbanik; 11 - 26.09.2021
  • "Przepływy"; Galeria Curators'Lab, ul. Nowowiejskiego 12; Kurator: Piotr Grzywacz; 1 - 31.10.2021 -
  • Justyna Więsek "Twarze"; Galeria Jak, ul. Św. Marcin 37; Kuratorka: Dorota Piekarczyk; 10.09 - 7.10.2021 r.
  • Textile TALKS / KONFERENCJA: UAP Al. Marcinkowskiego 29; Moderatorka: Magdalena Kleszyńska; 16 - 17.10.2021 r.

Ciekawość tego, jak artystki i artyści wyobrażają sobie "Przyszłość Wolności", skierowała organizatorów do postawienia im pytania o to zagadnienie. I skonfrontowania się z efektem. Temat III BTA opiera się na ciekawości. To ona pozwoliła Jury wydobyć z rekordowej liczby zgłoszeń (458) z całego świata prace, które razem stworzą spójny przekaz ekspozycji. Narracja wystawy opiera się na wrażliwości współczesnych twórców. Organizatorzy, tylko przez zestawianie różnych wątków, chcą podkreślić tematy, przekazać nastroje, zsumować pragnienia, ale to od artystów zależy "Przyszłość Wolności"! W tym roku zobaczymy prace prześmiewcze i nasycone wrażliwością, dzienniki obserwacji rzeczywistości i wewnętrznych przemian, portretowanie nowych miłości i strat, marzeń i tęsknot, nadziei i strachu, zaproszenia do dialogu i opowieści o sobie, przyszłość i przeszłość, tematy lokalne i globalne. Zobaczymy prace działające tylko formą, w które można wpatrywać się godzinami dla samej przyjemności patrzenia i takie, które poruszają tematy tak trudne, że głos więźnie w gardle i chce się uciec. "Przyszłość Wolności" ukaże się nam w formie niespodziewanej. Przede wszystkim o wiele głębszej, dojrzalszej i bardziej nostalgicznej niż możemy spodziewać się po temacie. Biennale Tkaniny Artystycznej ma formułę otwartą i jest skierowane jest do twórczyń i twórców, którzy tworzą w dziedzinie szeroko pojętej tkaniny artystycznej, czyli sztuki włókna. Do udziału w wystawie zapraszamy zarówno artystki i artystów profesjonalnych, jak i początkujących adeptów i adeptki sztuki. I taki też przekrój doświadczeń artystycznych będzie można zobaczyć na wystawie.

Organizator: Fundacja Jak Malowana Partner główny: Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu Współorganizator: Fundacja Nowa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Koordynatorka: Anna Maria Brandys.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

Plakat III BTA w Poznaniu

Zobacz btapoznan.pl/