Na niebieskim tle nazwa/logo festiwalu.

5. Festiwal Fabuły 2022

2022-05-25 ( środa ) – 2022-05-28 ( sobota )
CK Zamek, Przestrzenie CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Festiwal Fabuły 2022 to 4 dni spotkań i rozmów o literaturze; 16 różnorodnych wydarzeń z udziałem 45 gości (autorów/autorek, tłumaczy/tłumaczek, krytyków/krytyczek).

"Po sąsiedzku

Dziś na poruszającą historię możemy się natknąć za drzwiami domu. Spotykamy ją w drodze do sklepu, na szkolnym czy uczelnianym korytarzu, w przychodni, gdzie przyjęła nas sfrustrowana kolejnym zbyt długim dyżurem lekarka. Jesteśmy w powszechnym doświadczeniu choroby, blisko wojny, żyjemy w kolejnym kryzysie. W tych okolicznościach łatwiej o odruch serca albo o nagły lęk, o słuszny i mobilizujący gniew, ale i o obezwładniającą bezradność. Tak między innymi działa na nas rzeczywistość opowiadana w mediach, przez polityków, dziennikarzy oraz ekspertów od nauk społecznych. Gdzie tu miejsce na literaturę z fikcyjną fabułą?

To bałamutne pytanie. Fabuła potrzebna jest nam nie tylko do chwilowej, przyjemnej ucieczki przed trudną rzeczywistością, nie tylko dla (czasem łatwego) pocieszenia. Nowe historie o miłości i śmierci, krzywdzie i bohaterstwie, losy aktualnych wędrówek, kolejne końce świata trzeba ułożyć w dobrą opowieść. Ale nie chodzi o abstrakcje czy idee, nie o propagandę, lecz o świat wokół - by go zrozumieć, oswoić potrzebujemy języka i narracji. W kryzysie opieramy się odruchowo na tym, co niepozorne, ale trwałe. Codzienność, choć podważona, radykalnie się nie zmienia. To dobry moment, by ją docenić i spojrzeć na nią inaczej.

Tegoroczny Festiwal Fabuły temu sprzyja. Autorki i autorzy nań zaproszeni opisują świat na wyciągniecie ręki, z bliska, boleśnie bezpośrednio, intymnie. Doświadczone pisarki (współczesna proza stoi wybitnymi autorkami!) szukają formy: gatunku, bohaterki, narratorki. Debiutanci w prozie komplikują pytania o tożsamość lokalną, polską, europejską i brawurowo operują stylem. Sąsiadów poznać możemy nie tylko za progiem czy w innym województwie, ale - dziś to szczególnie ważne - zagranicą, bliższą i dalszą. Tym razem na Festiwalu gościć będziemy literatury: ukraińską, czeską i anglosaską.

Sąsiadka, sąsiad to czasem najbliżsi nam obcy, od ich poznania można zacząć próbę zrozumienia świata, nie tylko tego za progiem."
Marcin Jaworski, kurator FF

Program festiwalu.

_______________________________________________________

Bilety:

  • 5 zł (pojedyncze spotkania)
  • 15 zł (karnet festiwalowy)
  • na wybrane wydarzenia wstęp wolny

_______________________________________________________

Bilety dostępne w: