Logo cyklu.

Wieczory autorskie Sławomira Pietrasa. Postacie 50-lecia PTT - Krzysztof Pastor

06.04.2024
17:00

Sławomir Pietras, współzałożyciel Polskiego Teatru Tańca, w sezonie jubileuszowym poprowadzi cykl "Postacie 50-lecia Polskiego Teatru Tańca - wieczory autorskie Sławomira Pietrasa".

W ósmej odsłonie cyklu gościem Sławomira Pietrasa będzie Krzysztof Pastor.

______

W ciągu czterech lat swojej działalności w Polskim Teatrze Tańca (od 1975 roku) stał się jedną z czołowych indywidualności zespołu Conrada Drzewieckiego. W 1992 roku wrócił do PTT z choreografią "Detal 3" z muzyką Andrzeja Panufnika i kostiumami Johna Otto.

Krzysztof Pastor, wybitny tancerz i światowego formatu choreograf, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego w Warszawie, powróci do Polskiego Teatru Tańca kolejny raz - aby 6 kwietnia o godz. 17.00, w Małym Studio Polskiego Teatru Tańca, spotkać się z Państwem podczas ósmego wieczoru autorskiego Sławomira Pietrasa "Postacie 50-lecia PTT".

Tańczył w Teatrze Wielkim w Łodzi, Theater Hof w Niemczech i Le Ballet de l'Opéra de Lyon we Francji. Swoją pierwszą choreografię stworzył w 1987 na Galę Baletową w Łodzi. W 2003 r. został mianowany choreografem-rezydentem Het Nationale Ballet w Amsterdamie, dzieląc tę pozycję z Hansem van Manenem do 2017 roku.

W swojej karierze stworzył ponad 70 prac choreograficznych, wśród nich cieszące się międzynarodowym uznaniem: "Do Not Go Gentle", "In Light and Shadow", "Kurt Weill", "Acid City", "Don Giovanni", "Tristan", "Niebezpieczne związki", "Symfonię fantastyczną". Współpracował z zespołami baletowymi na całym świecie, m.in. Królewskim Baletem Szwedzkim, Baletem Bolszoj w Moskwie, Scottish Ballet, Washington Ballet, Baletem Izraelskim, Operą w Ankarze, Narodowym Baletem Łotwy, Australian Ballet, Royal New Zealand Ballet i Hong Kong Ballet. Pełniąc funkcję dyrektora Polskiego Baletu Narodowego, w latach 2011-2020 pełnił jednocześnie obowiązki dyrektora artystycznego baletu Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu w Wilnie.

Krzysztof Pastor jest laureatem nagród specjalnych polskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Związku Artystów Scen Polskich (Terpsychora) oraz ZAiKS-u. Został również odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

Współpracował z najbardziej znanymi choreografami na świecie, jak Carolyn Carlson, Maguy Marin, Rudi van Dantzig. A w jakim stopniu współpraca z Conradem Drzewieckim ukształtowała jego artystyczny rozwój? Jak wspomina pierwsze lata nowego Teatru? Kreacje wspólne z innymi artystkami i artystami Polskiego Teatru Tańca? Wreszcie okoliczności powstania spektaklu "Detal 3"?

Na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać odpowiedź w najbliższą sobotę.

Przypomnijmy, że wieczory autorskie Sławomira Pietrasa "Postacie 50-lecia PTT" okraszone są osobistymi wspomnieniami, pełne anegdot i historii "zza kulis". Poznajemy barwne, czasem sekretne i nieopowiedziane wcześniej, żywe historie, składające się na legendę Polskiego Teatru Tańca. Przyglądamy się bliżej fenomenom osobowości, które pozostawiły w dziejach PTT swój niezatarty ślad, dalszemu rozwojowi ich karier, a także wpływowi, jaki Polski Teatr Tańca wywarł na ich dalsze zawodowe losy.

_______

Wstęp wolny.

Szczegóły na stronie Polskiego Teatru Tańca

Baner

Zobacz ptt-poznan.pl