a

Projekcja filmu Rapsodia Satanica z oryginalną muzyką Pietra Mascagniego na żywo

22.10.2017

Tego jeszcze u nas nie było! Projekcja filmowego arcydzieła z muzyką na żywo na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu.

RAPSODIA SATANICA to jedyny film, do którego muzykę skomponował słynny włoski kompozytor Pietro Mascagni, autor chętnie grywanej do dzisiaj opery "Rycerskość wieśniacza". To także ostatni film zrealizowany przez Nina Oxilię, włoskiego reżysera, który zginął na froncie I wojny światowej, w wieku zaledwie 28 lat. Fatum śmierci przenika głęboko tę - zainspirowaną "Faustem" - opowieść o tragicznych skutkach pogoni za wieczną młodością. Inaczej niż u Goethego bohaterką "Rapsodii..." jest kobieta. Wiekowa hrabina, Alba d'Oltrevita (Lyda Borelli) podpisuje pakt z diabłem. W zamian za młodość musi jednak na zawsze wyrzec się miłości. Zdaniem krytyka filmowego Bartosza Żurawieckiego, końcowe fragmenty "Rapsodii..." to zapierająca dech poezja, której próżno szukać we współczesnym kinie.

Pieczołowicie zrekonstruowany po latach zostanie pokazany w Teatrze Wielkim w towarzystwie orkiestry symfonicznej teatru, która zagra na żywo oryginalną muzykę Pietra Mascagniego. Ta oprawa pozwoli widzom na nowo poczuć nie tylko magię dawnego kina, ale też wieczną potęgę miłości i śmierci.

Przed koncertem zostanie wyświetlony film dokumentalny o kompozytorze.

Pietro Mascagni był, obok Giacomo Pucciniego, kluczową postacią dla włoskiej opery końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Uważa się go za drugiego (obok Ruggiera Leoncavalla) twórcę weryzmu w operze włoskiej. Komponował głównie opery. Najbardziej znaną z nich jest właśnie Rycerskość wieśniacza (wł. Cavalleria rusticana),której fragmenty usłyszymy także 22 października. Warto dodać, że ten wybitny twórca gościł w murach naszego teatru. W sezonie 1925/26 dyrygował operami :"Rycerskość wieśniacza", "Pajace" Ruggiera Leoncavalla i "Aida" Giuseppe Verdiego. W archiwach pozostały pamiątkowe fotografie z tej wizyty.

W foyer Teatru wystawione zostaną pamiątki po kompozytorze: rękopisy,stroje,listy itp.

dyrygent MASSIMILIANO CALDI

OBSADA:

  • VOYTEK SOKO-SOKOLNICKI
  • JAROMIR TRAFANKOWSKI
  • HELENA ZUBANOVICH
  • chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu

Bilety w cenach 50 i 38 zł (w zależności od miejsca).

_
opr.LT

Bilety dostępne w:

Plakat